INZERCE

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek očekává intenzivní politickou diskuzi. Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Soudce poskytl dokumenty z přípravného řízení médiím, ministr Blažek na něj podal kárnou žalobu

Soudce Městského soudu v Brně (MS) Aleš Dufek čelí kárné žalobě, kterou na něho podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Dufek v pozici pověřeného místopředsedy soudu pro trestní úsek poskytl na začátku listopadu médiím soudní příkazy k domovním prohlídkám u tří osob, které figurují v případu, týkajícího se brněnských obecních bytů. Podle soudce Dufka nebyl důvod informace tajit a veřejnost má právo vědět, z čeho jsou veřejně činné osoby podezřelé.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) bude řešit velmi zajímavou otázku, totiž zda a případně za jakých okolností může funkcionář soudu poskytovat informace z neveřejného přípravného řízení. Navíc v pozici soudce, který je výkonem funkce správy soudu pouze pověřený. Přesně to totiž na začátku listopadu učinil soudce Aleš Dufek, toho času ověřený výkonem funkce místopředsedy pro trestní úsek. „Trestní řízení má být až do projednávání před soudem neveřejné. Proto jsem podal kárnou žalobu na soudce, který dle mého názoru toto základní pravidlo porušil a poškodil tak nejen práva účastníků řízení a jiných osob, ale mohl i zmařit účel trestního řízení. To nesmí být běžné,“ sdělil České justici ministr Pavel Blažek.

„Vláda usilovně vede často marný boj s tzv. úniky ze spisů z trestních  řízeni. Jde o jev zakázaný trestním právem a jeho praktikování má mnoho negativních důsledku nejen na trestní řízení samotné, ale i na zákonem chráněné zájmy mnoha osob. Pokud připustíme, aby se do této praxe otevřeně zapojily i orgány činné v trestním řízení včetně soudců, stane se z významné části trestního zákona “mrtvý” právní  text. A kárná žaloba ministra je jediným možným způsobem, jak se muže vláda pokusit tento vývoj autoritativním rozhodnutím Nejvyššího správního soudu zastavit,“ dodal.

Dufek vyhověl žádosti novináře z MF Dnes podle zákona o svobodném přístupu k informacím, v níž se domáhal soudních příkazů k domovním prohlídkám u tří osob, včetně kandidáta na ministra životního prostředí a náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka. Dalšími osobami byli advokát Filip Leder a podnikatel Michal Horký.

O návrzích na domovní prohlídky, které podala v rámci případu „Taxis“, v němž jde o podezření na korupci při privatizaci brněnských městských bytů, státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká, rozhodovali soudci MS v Brně 30. září.

Dalším médiím příkazy neposkytl

Sám soudce Dufek nechtěl pro Českou justici své rozhodnutí žádosti vyhovět komentovat a příkazy k domovním prohlídkám poskytnout s tím, že tak učinil již ve vyjádření pro Ministerstvo spravedlnosti. „Poměrně podrobné a rozsáhlé zdůvodnění (5 a půl strany hustě psaného textu A4) s odkazy na příslušnou judikaturu ÚS, NSS, Evropského soudu pro lidská práva, Výbor ministrů Rady Evropy jsem tedy již poskytl ministerstvu spravedlnosti. Sám za sebe nemám důvodu psát články ve sdělovacích prostředcích,“ odepsal České justici na začátku prosince soudce Dufek.

Soudce ve zmiňovaném zdůvodnění svého postupu pro ministerstvo podle informací České justice napsal, že s ohledem na rozsáhlou medializaci případu již v podstatě nebyl důvod anonymizované příkazy k domovní prohlídce neposkytnout. Trestní řízení již bylo zahájeno, osoby, jichž se to týká, byly s důvody trestního řízení seznámeny a nebylo zde podle soudce Dufka ani riziko ohrožení průběhu vyšetřování. A co je podstatné, soudce měl poskytnutí informací odůvodnit také veřejným zájmem na jejich zveřejnění, neboť se jedná o osoby veřejně činné, u nichž nelze aplikovat jinak obvyklé zásady ochrany soukromí. Podle soudce Dufka má naopak veřejnost právo u těchto osob vědět, z čeho jsou podezřelé.

Ministerstvo se podle zjištění České justice postupem MS v Brně intenzivně zabývalo od poloviny listopadu. Ministr Blažek musel také vládním kolegům vysvětlovat, jak je možné, že se v médiích cituje z dokumentů z neveřejného přípravného řízení, které oficiálně poskytl soud jen krátce poté, co o nich tento soud rozhodoval. Blažek měl na vládě sdělit, že on sám tuto praxi neschvaluje a považuje ji za nezákonnou.

Petr Dimun