Pátek, 16. dubna, 2021

Soudce Elischer leží v nemocnici s nemocí Covid-19, soudkyně nakonec jednání odročila

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Dnes u Městského soudu v Praze mělo pokračovat projednávání kauzy soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera, který čelí obžalobě z ovlivňování soudních řízení. Elischer ovšem leží v nemocnici se středně těžkým průběhem nemoci Covid-19 a potřebuje kyslíkovou léčbu. Žádosti o odročení líčení kvůli nemoci předsedkyně senátu Veronika Cukerová vyhověla.

Obhájkyně Ivana Elischera Lucie Kýčková sdělila, že o odročení jednání požádala už minulou středu předsedkyni senátu kvůli hospitalizaci svého klienta. To, že leží Ivan Elischer v nemocnici, sám potvrdil. Předsedkyně senátu Veronika Cukerová žádosti vyhověla dnes.

Odročení hlavního líčení může být problematické, protože spoluobviněný Vietnamec Hung Nguyen Quoc bude brzy ve vazbě již 3 roky. To je v jeho případě podle trestního řádu maximální lhůta, která skončí přesně 12. března. Soud může rozhodnout o vyloučení části obžalovaných k samostatnému projednání.
Obžaloba viní Elischera z toho, že za peníze ovlivňoval rozhodování senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců.
Obsáhlá obžaloba tvrdí, že Elischer od roku 2013 dlouhodobě vycházel vstříc požadavkům svého přítele Nguyen Quoc Hunga, pro kterého v neveřejných rejstřících lustroval pachatele z řad Vietnamců. V několika případech pak stíhaným Vietnamcům údajně zmírnil za úplatek trest a v jedné kauze údajně naopak tresty zvýšil ze msty, protože obžalovaní nepřistoupili na nabídku jeho „služeb“.
Za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a za nadržování hrozí Elischerovi až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku. Do pravomocného skončení stíhání nesmí soudit a pobírá polovinu svého platu.

Elischer, který nesmí soudit až do pravomocného skončení trestního stíhání, vinu popírá.

Eva Paseková

Text je převzat z portálu Česká justice, který je součástí vydavatelství Media Network, stejně jako Ekonomický deník.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter