Sokolovská uhelná zveřejnila jako jedna z posledních velkých energetických skupin v Česku výsledky hospodaření za loňský rok. Výsledky odrážejí klesající ziskovost výroby elektřiny z uhlí. Konsolidovaný čistý zisk se meziročně snížil o 61 procent na 885 milionů korun, tržby celé firemní skupiny klesly o 12 procent na 10,96 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy Sokolovské uhelné, vložené ve Sbírce listin obchodního rejstříku.
S jistou nadsázkou lze říct, že loňské výsledky zachránila dceřiná firma Elektrárna Tisová s čistým výdělkem 946 milionů korun. To je na více než 60 let starou uhelnou elektrárnu na konci životnosti solidní výsledek. Naopak mateřská společnost sama vytvořila čistý zisk ve výši pouhých 143 milionů korun. Příspěvek dalších dceřiných firem byl zanedbatelný.
Po předloňském rekordním zisku jsou tak loňské výsledky výrazně slabší. „V průběhu roku 2023 v důsledku tržního vývoje na energetickém trhu dochází k poklesu poptávky a snižování využívání uhlí v energetice. Tento trend, jak naznačuje tržní situace, bude pokračovat i v následujícím roce,“ uvedla společnost ve výroční zprávě.
Sokolovská uhelná loni vytěžila 3,36 milionu tun hnědého uhlí, což bylo o 12 procent méně než v roce 2022. Prodej elektrické energie z vlastních elektráren loni klesl na 798 GWh (plus 686 GWh z Elektrárny Tisová). Většinu z toho vyrobily uhelné bloky, paroplynová elektrárna ve Vřesové u Sokolova fungovala kvůli vysokým cenám zemního plynu jen v omezeném rozsahu. Vedle prodeje elektřiny na velkoobchodním trhu společnost také poskytuje služby výkonové rovnováhy pro ČEPS.
Mohlo by vás zajímat
Hlavním akcionářem Sokolovské uhelné zůstává Svěřenský fond Františka Štěpánka vedený správcem Pavlem Tomkem. Beneficientem fondu jsou bývalá manželka a děti zemřelého Františka Štěpánka. Fond vlastní 69,48 procenta akcií, dalších 20,78 procenta drží přímo Sokolovská uhelná. Zbývajících 9,74 procenta akcií loni odkoupil podnik Carbounion Bohemia byznysmena Petra Pauknera.
Mezi akcionáři se naopak už neobjevuje Jaroslav Rokos, který spolu Františkem Štěpánkem a Janem Kroužeckým Sokolovskou uhelnou koupil od státu v roce 2005. Svůj podíl ve výši 43 procent akcií prodal v létě 2022 přímo společnosti Sokolovská uhelná. Za podíl má Rokos podle informací uvedených ve výroční zprávě za rok 2022 dostat celkem 5,4 miliardy korun.
Nezávisle na Sokolovské uhelné dnes funguje skupina SUAS Group, která v minulých letech převzala vedlejší aktivity s delší perspektivou podnikání. Konkrétně se jedná o plánovanou stavbu solárních a větrných elektráren, bateriových úložišť energie, ale také stavební, strojírenské a dopravní firmy či nemovitosti. SUAS Group zatím výsledky za loňský rok nezveřejnila.
David Tramba