Sněmovna projedná výzvu vládě dát peníze krajům a obcím, pod peticí je 1322 podpisů, nad radnicemi zavlály černé vlaky

Ilustrační obrázek. Repro: stc.cz

Sněmovna bude dnes na návrh vládních sociálních demokratů jednat o výzvě vládě, aby vynahradila krajům a obcím ztráty způsobené výplatou takzvaného kompenzačního bonusu. Bonus je jednorázový příspěvek 500 korun denně osobám samostatně výdělečně činným, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru. Stát ho vyplácí z peněz z daní příjmů zaměstnanců, o které se ale dělí s obcemi a kraji. Na ně pak zbývá méně peněz. Kritizuje to hlavně opozice. Na znamení nesouhlasu zavlály nad radnicemi černé vlajky. Svaz měst a obcí a další organizace sdružující kraje vyhlásily „Černý den pro obce a města“.

O výzvě vládě bude Sněmovna jednat ještě před projednáváním Senátem vrácené novely zákona, která rozšiřuje výplatu bonusu i na jednatele malých společností s ručením omezeným. Senát do ní vložil pozměňovací návrh, který přesouvá zdroj peněz pro bonus z vratek daně z příjmů zaměstnanců přímo na státní rozpočet. Někteří senátoři poukazovali na to, že obce takto přijdou o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

S návrhem na zařazení nového bodu ohledně kompenzací snížení daňových příjmů obcí a krajů přišel poslanec ČSSD Ondřej Veselý. Argumentoval mimo jiné tím, že pokud by Sněmovna přistoupila na senátní návrh, nemohl by stát kompenzační bonus vyplácet.

Proti přijetí novely ve vládní podobě se dnes postavily opoziční strany STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. V případě, že neuspějí, slibují iniciovat kroky, které obcím peníze vrátí a zajistí jejich samostatnost v rozhodování. Opoziční ODS chce, aby obce dostaly na investice příspěvek z vládní rozpočtové rezervy ve výši 1000 korun na občana.

Vicepremiér a předseda vládní ČSSD Jan Hamáček před schůzí řekl, že ministerstvo pro místní rozvoj připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat samosprávám výpadek příjmů způsobený kompenzačním bonusem. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci uvedla, že stát chce mimo jiné podpořit investice krajů, měst a obcí částkou zhruba deset miliard korun. „Jsme připraveni kraje a města podporovat,“ řekla ministryně novinářům. Podle Schillerové by se v případě neschválení vládní verze vyplácení kompenzací zastavilo a zpochybněny by byly i dosavadní platby.

Sněmovna naopak nepřistoupila na návrh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, aby přijala doprovodné usnesení k projednávané novele zákona o kompenzačním bonusu. V něm měla podle Filipa požádat vládu o návrh řešení výpadku příjmů ze sdílených daní u obcí do 3000 obyvatel.

Pokud bude kompenzační bonus vyplácen na úkor příjmů obcí a krajů, jak prosazuje ministerstvo financí, projeví se to na kvalitě života všech občanů. Proti přijetí vládní podoby novely se před jednáním Sněmovny postavily opoziční strany STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. V případě, že neuspějí, slibují iniciovat kroky, které obcím peníze vrátí a zajistí jejich samostatnost v rozhodování. ODS chce, aby obce dostaly na investice příspěvek z vládní rozpočtové rezervy ve výši tisíc korun na občana.

Vládní verze předpisu počítá s tím, že kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv. Ty na to dnes upozorňují akcí Černý den pro obce a kraje, kterou podle šéfa Sdružení místních samospráv (SMS ČR) Stanislava Polčáka (STAN) podpořilo přes 1000 obcí a několik krajů.

Opozice kritizuje možné dopady kompenzačního bonusu na obce

Podle místopředsedy TOP 09 Jana Jakoba nesmějí obce doplácet na to, že hospodaří lépe než stát. Jestliže vládní koalice ve Sněmovně senátní návrh přehlasuje, bude podle něj TOP 09 iniciovat rychlou novelu zákona o rozpočtovém určení daní nebo návrh kompenzačního bonusu pro obce a kraje, který jednorázově ze zákona příjmy obcí a krajů posílí.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky by takový zásah do rozpočtu obcí a krajů mohl znamenat ohrožení či ztrátu až 10.000 pracovních míst. Kompenzační bonus by podle lidovců měl stát vyplácet pouze ze svého rozpočtu. První místopředseda Sdružení místních samospráv Jan Sedláček uvedl, že starostové jsou návrhem zákona šokováni i proto, že obce dva měsíce bojovaly samostatně proti koronaviru šitím a distribucí roušek, mícháním dezinfekcí a dalšími opatřeními.

Piráti chtějí před hlasování předřadit zvláštní bod, ve kterém by kabinet vysvětlil, jak bude kompenzovat obcím výpadek z příjmů. „Součástí by byl návrh usnesení, ve kterém by Sněmovna vyzvala vládu, aby zajistila dofinancování obcí a měst,“ řekl poslanec Pirátů Tomáš Martínek. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky není možné hodit přes palubu podnikatele ani obce. Proto ODS navrhne, aby obce na investice dostaly tisíc korun na občana z rozpočtové rezervy.

Podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury by obce a města přišly o peníze na důležité investice pro občany. „Podporujeme to, aby kompenzační bonusy platil stát, protože my jsme přeci státu dali na to peníze,“ řekl. Na mysli měl zvýšení deficitu letošního státního rozpočtu z původních 40 na 300 miliard.

Polčák uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) a Schillerová porušili své sliby, že na příjmy obcí nebudou sahat. Rozpočtové omezení podle něj zastaví drtivou většinu investičních akcí v regionech. „Proto jsme na dnešek vyhlásili Černý den pro obce a kraje, podle našich informací se připojilo přes 1000 obcí jen z řad SMS ČR, Svaz měst a obcí, připojují se i kraje,“ uvedl.

-čtk-