INZERCE

Evropská unie počítá i do budoucna se solárními elektrárnami jako jedním z hlavních zdrojů energie. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

S plánovaným rozmachem solární energetiky v Německu mají pomoci kvalifikovaní pracovníci z Indie

Cílené přistěhovalectví kvalifikovaných pracovníků z Indie by mělo Německu pomoci dosáhnout jeho cílů v oblasti solární energetiky, protože země se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Německý kancléř Olaf Scholz v Indii podepsal dohodu mezi Radou pro dovednosti v oblasti zelených pracovních míst (SCGJ), která je zodpovědná za odborné školy, a Německým svazem solárního průmyslu (BSW) o integraci indických kvalifikovaných pracovníků do německého solárního průmyslu.

Německé sdružení solárního průmyslu BSW-Solar a Rada pro dovednosti v oblasti zelených pracovních míst podepsaly dohodu o integraci indických kvalifikovaných pracovníků do německého solárního průmyslu ve snaze pomoci zemi ztrojnásobit roční objem rozšiřování solární energie – což je nutné k dosažení cíle 215 gigawattů (GW) instalovaných do roku 2030.

„Potřebujeme více rukou pro energetickou transformaci a chceme zajistit nezbytný masivní rozvoj solární energetiky prostřednictvím vyškolených řemeslníků, které vzhledem k nedostatku kvalifikovaných pracovníků nemůžeme najít pouze v Německu,“ uvedl výkonný ředitel pro mezinárodní záležitosti společnosti BSW David Wedepohl.

V rámci programu indického ministerstva pro obnovitelné zdroje energie již bylo vyškoleno více než 51 000 pracovníků a někteří z nich jsou připraveni vstoupit na trh práce.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků byl označen za jednu z největších výzev pro realizaci ambiciózních cílů Německa v oblasti rozšiřování obnovitelných zdrojů energie a dalších aktivit souvisejících s přechodem na novou energetiku.

Nedávná zpráva odhaduje počet potřebných pracovníků na více než 200 000, přičemž kvalifikovaná pracovní síla je potřebná v odvětvích, jako je instalace solárních elektráren, teplárenství nebo stavebnictví.

Poté, co německá vláda v říjnu schválila novou pracovní strategii, jejímž cílem je pomoci společnostem a podnikům přilákat a udržet si kvalifikované pracovníky, oznámila v prosinci, že změní imigrační zákon v naději, že se jí podaří obsadit desítky tisíc volných pracovních míst v oblasti energetické transformace. Společnost BSW plánuje další rozšíření integrace kvalifikovaných pracovníků ze zahraničí poté, co zákon v létě vstoupí v platnost.

Indické ministerstvo pro obnovitelné zdroje energie (MNRE) zahájilo před několika lety speciální školicí program, který má řešit potřebu kvalifikovaných pracovníků v solárním sektoru. Jeho cílem je rovněž bojovat proti nezaměstnanosti mladých lidí v Indii. Školení na Suryamitra neboli solárního pracovníka je tříměsíční kvalifikační program pro mladé elektrikáře. Předpokladem účasti v programu je titul ITI (kvalifikovaný elektrikář) nebo diplom v oboru elektrotechnika, elektronika a strojírenství.

MNRE si stanovilo cíl vyškolit v současných pěti letech 100 000 kvalifikovaných pracovníků v odvětví solární energie.

(nik)