Úterý, 17. května, 2022

Rušno kolem spisu Čapí hnízdo. Inspekce si přišla pro otisky a DNA vyšetřovatelů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Za vyšetřovateli dotačního podvodu, takzvané kauzy Čapí hnízdo, Pavlem Nevtípilem a jeho kolegy přišli před prázdninami příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dožadovali se předání vyšetřovacího spisu a s ním souvisejících dokumentů. Ale především chtěli vyšetřovatelům odebrat otisky prstů a DNA.

Žádný podobný případ nebudil v poslední době takovou pozornost nejen u veřejnosti, ale v policejních kruzích, jako je vyšetřování údajného padesátimiliónového dotačního podvodu známého pod názvem Čapí hnízdo. Poté, co televize Seznam odvysílala třaskavé prohlášení syna hlavního podezřelého Andreje Babiše juniora o nedobrovolném pobytu na Ukrajině kvůli jeho závažné psychické nemoci, se rozehrává nejvypjatější fáze příběhu.

Premiér Andrej Babiše, u něhož existuje vážné podezření nejen z dotačního podvodu, ale i možného ovlivňování vyšetřování, mezitím přes média vzkázal, že v žádném případě neodstoupí. A podpořil ho i prezident Miloš Zeman, který se nechal slyšet, že i po případném vyslovení nedůvěry Poslaneckou sněmovnou Babišovu kabinetu, by miliardáře slovenského původu opět pověřil sestavením vlády.

V přetlaku posledních zjištění poněkud zapadají podstatné informace, které vyšetřování Čapího hnízda od počátku provázejí. A to nebývalý tlak na vyšetřovatele Pavla Nevtípila a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha.

Ministerský předseda Andrej Babiš detektiva Nevtípila spojuje delší dobu s lobbistou Ivo Rittigem a jeho právníky. Snaží se vytvořit zdání, že si jeho likvidaci objednali političtí protivníci nebo v horším případě jakási blíže nespecifikovaná mafie. Do mediální ofenzivy pak Babiš vpasoval i žalobkyni pražského Městského státního zastupitelství Dagmar Máchovou, toho času jednu z obviněných v kauze přezdívané Beretta. Ta přitom prokazatelně neměla s Čapím hnízdem nic společného.

Tlaky ovšem neustávají. Babiš a jeho okolí chce totiž zjistit, kdo mohl vynést z vyšetřovacího spisu dokument z britské banky HSBC, který konkrétně popisuje aktivní zapojení Agrofertu a Babiše do kauzy Čapí hnízdo. Kopie dokumentu se před více jak rokem objevila na twitterovém účtu Julius Šuman. Šuman je krycí jméno důstojníka Státní bezpečnosti, který před rokem 1989 Babiše verboval do služeb komunistické tajné policie. V této souvislosti už Babiš mnohokrát zmínil bývalé příslušníky Úřadu pro zahraniční styky a informace – civilní rozvědky, kteří podle něj za twitterovým účtem stojí.

Dejte nám to!

Ekonomický deník v této souvislosti zjistil, že do zjišťování původu úniku dokumentů banky HSBC byla pod taktovkou Vrchního státního zastupitelství v Praze zapojena i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Andrej Babiš podal kvůli možnému úniku popisovaných materiálů trestní oznámení, v mezičase stačil ještě vyvinout intenzivní tlak na šéfa GIBS Michala Murína, který pod intenzivní masáží médií, především z Babišova svěřenského fondu, ke konci dubna rezignoval. Na Murína tlačili také vysocí státní zástupci s argumenty, že se GIBS pod jeho vedením dopustila zásadních pochybení a Murína začali vyšetřovat jako podezřelého z úniku citlivé informace. Ještě než Murína nahradil Babišovi loajální státní zástupce Radim Dragoun, pocítili detektivové z pražské policejní správy sílu svého protivníka.

Na přelomu května a června na ně podle několika důvěryhodných zdrojů Ekonomického deníku nastoupili tři inspektoři GIBS s tím, že chtějí spis a zároveň chtěli odebrat vyšetřovatelům otisky prstů a vzorky DNA. Akci měl podle zjištění Ekonomického deníku vést Michal Turnhöfer ze středočeské GIBS, který se zabývá údajnými úniky z vyšetřování na základě Babišova trestního oznámení. Turnhöfer už kvůli tomu vyslýchal některé novináře, například Sabinu Slonkovou z televize Seznam, respektive ti byli podávat takzvané vysvětlení. „Minulý týden jsem absolvovala výslech na GIBS. Otázka byla jediná: V kolik hodin přesně jste se 10. srpna 2017 dozvěděla, kdo další kromě Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Takovou věc už si samozřejmě po osmi měsících nemůžu pamatovat, což muselo být jasné i vyšetřovatelům,” sdělila Sabina Slonková partnerskému webu Česká justice v dubnu.

Na návštěvu inspektorů pražští detektivové podle všeho jen tak nezapomenou. Otisky ani vzorek DNA nakonec neodevzdali, inspektoři si odnesli část spisu, přestože má jeho kopie v držení pražské Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze jako dohledový orgán nad vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Popisovaná návštěva je také jedním z důvodů, proč na konci roku odejde do civilu náměstek pražské policie Ivan Smékal, o jehož odchodu Ekonomický deník informoval na konci září.

„Přišel Michal Turnhöfer a s ním další dva lidi GIBS, státní zástupce s nimi nebyl. Ohlásili se u Smékala a on je poslal za Miloslavem Kocánem z hospodářské kriminálky. Inspektoři řekli, ze chtějí spis ve věci farma Čapí hnízdo a nějaké další věci ke spisu. Něco si vzali a dále chtěli od Pavla Nevtípila a jeho lidí otisky prstů a DNA. Všech, kteří kdy měli spis v ruce. Nevtípil jim řekl, že klidně, ale pak, že musejí vzít otisky prstů i poslancům, kteří se spisem seznamovali kvůli vydání Andreje Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Nevtípil s Kocánem jim také řekli, že jim nedají ani žádné dokumenty, protože nemají souhlas dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha, a dokumenty už disponuje kvůli dohledu nad případem Vrchní státní zastupitelství v Praze. Inspektoři se poté rozhodli, že vzorky odebírat nebudou, ale pár dokumentů přesto zajistili. Ty pak zhruba po dvou týdnech vrátili,“ popsal návštěvu GIBS důvěryhodný člověk obeznámený s jejím průběhem.

Ekonomický deník na toto téma vedl s pražskou policejní správou intenzivní komunikaci. Ta sice informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. „Vámi dotazované potvrdit nemohu, neboť dle mých zjištění nebyly do dnešního dne ŽÁDNÉMU detektivovi Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy snímány otisky,“ zareagoval na otázky mluvčí Tomáš Hulan.

Aktivity GIBS nechtělo verifikovat ani Městské státní zastupitelství v Praze, jehož žalobce Jaroslav Šaroch kauzu Čapí hnízdo dozoruje. „Pokud se dotazujete na stav věci vedené pod sp. zn. 1 KZV 188/2017 (“kauza Čapí hnízdo“), nachází se trestní řízení ve stavu vyšetřování, tj. v neveřejné fázi. Vyšetřování dosud nebylo skončeno a Městské státní zastupitelství v Praze nemůže podávat informace o jednotlivých dílčích úkonech, neboť by zveřejňování těchto informací mohlo vést k zmaření trestního stíhání. K Vámi uváděné činnosti pana Mgr. Prýgla z VSZ nedisponujeme žádnou informací. Ohledně otázek týkajících se VSZ se obracejte přímo na VSZ,“ odvětil mluvčí městských žalobců Aleš Cimbala.

Ekonomický deník se tedy obrátil na Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby akci inspektorů GIBS ohledně snímání otisků prstů a DNA vyšetřovatelů Čapího hnízda pod vedením Michala Turnhöfera vysvětlilo. Úřad Lenky Bradáčové ale otázky Ekonomického deníku delší dobu ignoruje, přestože s vybranými spřízněnými médii standardně komunikuje.

Únos? Možná, tvrdí policie

Kauza Čapí hnízdo je kriminální případ týkající se současného českého premiéra Andreje Babiše a dalších osob. Jde v něm o 10 let staré zastření skutečného realizátora projektu luxusní farmy s ubytováním u Olbramovic na Benešovsku, který žádal o padesátimiliónovou dotaci jako malý podnikatel. Policie prověřuje mimo jiné i údajnou reklamu v řádech stamiliónů korun, ze které měly být financovány úvěry na stavbu farmy. V případu jsou obviněni i příbuzní Andreje Babiše, jeho děti z prvního manželství Andrej Babiš a Adriana Bobeková se ale vyšetřování vyhýbají s argumentací, že to neumožňuje jejich zdravotní stav, respektive psychická onemocnění.

Andrej Babiš nějaký čas potají pobýval v doprovodu nekvalifikovaného pomocníka ruského původu a řidiče společnosti Agrofert Petra Protopopova na Ukrajině. Televize Seznam získala prohlášení Babiše juniora, dlícího aktuálně ve švýcarské Ženevě, že na Ukrajině pobýval nedobrovolně a policie se aktuálně pokouší o navázání přímého kontaktu s ním.

Pražští detektivové už možný únos Babišova syna letos prověřovali, nebyly prý nicméně zjištěny skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu. Nyní prověřují nové informace. „Policie po Babišovi mladším nikdy nepátrala, jelikož byla pořád v kontaktu s jeho advokátem,“ vysvětlil šéf pražských ochránců pořádku Jan Ptáček. „Dosavadním provedeným prověřováním nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že došlo ke spáchání trestného činu,“ řekl k dosavadnímu vyšetřování Ptáček. Policii ovšem dostačovala jen telefonická komunikace a fotografie Babiše mladšího s aktuálním vydáním denního tisku. „Na základě odvysílané reportáže televize Seznam zahájila policie v téže věci úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zavlečení a pod dozorem Obvodního státního zastupitelství Praha 1 intenzivně pracuje na ověření nových informací,“ řekl dále policejní ředitel. A novou informací je pro policii podle Ptáčka i včerejší email Babiše mladšího, který poslal do televize Seznam.

V něm Babiš junior popřel, že se nachází v tak závažném zdravotním rozpoložení, jak tvrdí médiím jeho otec. „Teď čtu v novinách, že můj otec řekl, že musím být pod ‚neustálým dozorem‘ vzhledem k mé pseudonemoci, které se říká schizofrenie. Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem‘ ve Švýcarsku, ale volný. Četl jsem také, že policie znovu otevřela můj případ ‚únosu‘. Jestli je člověk opravdu unesený, nebo ne, je jedna záležitost, ale to, že můj pečovatel řekne: ‚Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený (v psychiatrické léčebně)‘, je druhá. Přeji si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska. Možná mi to za ten trik se skrytou kamerou vybavíte,“ měl napsat Babiš mladší.

Jan Hrbáček


 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter