INZERCE

Česko přitvrzuje vůči Rusku. Do země nebudou moci ani turisté, sportovci či účastníci kulturních akcí. Foto: Pixabay

Ruské investice v Česku se loni snížily o 5,3 miliardy korun, tedy zhruba o jednu sedminu předválečné výše

Objem ruských investic v České republice se loni výrazně snížil. Podle aktuálních statistik České národní banky došlo k poklesu o 5,3 miliardy korun, z toho o 4,2 miliardy se zmenšil základní kapitál firem pod ruskou kontrolou. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu už u nás zkrátka ruští investoři nejsou vítáni. Někteří své firmy v Česku prodali, další podniky pod ruskou kontrolou zkrachovaly.

Podle neoficiálních zpráv z trhu to dnes ruští podnikatelé nemají v Česku jednoduché. Banky jim odmítají zakládat účty a poskytovat úvěry. Také možní obchodní partneři se ruských byznysmenů často štítí a drží si od nich odstup. Například dodavatelé zařízení pro jaderné elektrárny s ruskými vlastníky, jako je MSA či Arako, mohou na zakázky při stavbě nových jaderných bloků zapomenout. Ruská agrese proti Ukrajině a válečné zločiny okupantů proti civilnímu obyvatelstvu zkrátka silně ovlivnily také byznysové prostředí.

Navzdory výše řečenému zůstává objem ruských investic v České republice poměrně vysoký. Podle posledních známých údajů ke konci roku 2021 dosahoval jejich celkový objem 29,5 miliardy korun a loni se tak zmenšil (na úrovni základního kapitálu) zhruba o jednu sedminu. Oproti investorům z jiných zemí se zde objevuje nebývale vysoký podíl soukromého nákupu nemovitostí, který tvořil víc než než polovinu celkového objemu investic – konkrétně 18,2 miliardy korun.

Naopak objem ruských investic do „byznysu“ je menší. Rozptýlen byl mezi větší počet oborů, nejčastěji spadal do zpracovatelského průmyslu (3,25 miliardy korun), bankovnictví a pojišťovnictví (2,2 miliardy), komerčních nemovitostí (1,7 miliardy) a oblasti ubytovacích a stravovacích služeb (1,5 miliardy korun). Statistiku stavu přímých zahraničních investic ke konci loňského roku zatím ČNB nezveřejnila.

Situaci nicméně komplikuje fakt, že část českých podniků kontrolují nebo kontrolovali ruští investoři nepřímo. Například plzeňská Škoda JS měla do loňského června za vlastníka nizozemskou OMV B.V.. koncovým vlastníkem však byla ruská Gazprombank.

Dalším známým případem je velkoobchod s pracovními oděvy Cerva Group, který vlastní byznysmen Valentin Tikanov prostřednictvím kyperské firmy Fastpath Solutions. Samotný Tikanov má v Evidenci skutečných majitelů firem uvedené kyperské občanství. Také původem ruští vlastníci velké a ziskové IT firmy JetBrains už dnes mají v registru zapsanou kyperskou státní příslušnost.

Shrnutí vývoje okolo známých českých firem s ruskými majiteli přinášíme v následujícím přehledu:

  • Sberbank CZ se stejnojmenným ruským vlastníkem patřila mezi středně velké banky na českém trhu s objemem klientských vkladů 72 miliard korun. Po prvních zprávách o ruském záměru anektovat východní Ukrajinu z ní začali lidé a firmy ve velkém stahovat peníze. Výsledkem byl zásah ČNB a odebrání bankovní licence. Dnes je Sberbank CZ v likvidaci, insolvenční správkyně rozprodává pohledávky a další majetek.
  • Škoda JS měla již delší dobu problém získávat nové zakázky v oboru dodávek zařízení a služeb pro jaderné elektrárny. Koncový ruský vlastník – Gazprombank – byl totiž na sankčních seznamech v USA a Británii. Situaci vyřešil prodeji firmy. V prvním kroku ji loni v červnu převzala firma Wood & Company Financial Services, po získání potřebných povolení antimonopolních orgánů se v listopadu stal vlastníkem ČEZ.
  • Na konci dubna 2022 přešel do českých rukou podnik Aircraft Industries z Kunovic u Uherského Hradiště. Výrobce malých dopravních letadel L-410 do té doby nepřímo vlastnil ruský oligarcha Iskander Machmudov a většina vyrobených letounů směřovala do Ruska. Současným vlastníkem je Ompo Holding (mateřská společnost Omnipolu), který vlastní Richard Háva a jeho synové.
  • Ve vážných ekonomických problémech se potácí ČKD Blansko Holding, strojírenský podnik zaměřený na výrobu turbin a dalších zařízení pro vodní elektrárny. Již několik let má potíže se získáváním zakázek a propouští zaměstnance. Jak v květnu 2022 uvedla Česká televize, Finanční analytický úřad (FAÚ) vydal předběžné opatření, kterým zmrazil akcie ČKD Blansko Holdingu. Za reálného koncového vlastníka je totiž považován poslanec ruské Státní dumy Andrej Trifonov, který se kvůli podpoře agrese vůči Ukrajině dostal na sankční seznam Evropské unie.
  • Podnik Moravia Gas Storage vlastní nejmodernější podzemní zásobník v Česku, nachází se u Dambořic na jižní Moravě. Polovinu akcií zde má skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, druhou drží ruský Gazprom. Ten si pronajal 90 procent kapacity a „proslavil“ se tím, že před zimou 2021/22 zásobník nenaplnil. Výsledkem byl zásah české vlády a poslanců, kteří novelou energetického zákona umožnili zabavení nevyužité kapacity a její přenechání jiným zájemcům. Objevily se i úvahy o vyvlastnění podílu Gazpromu v moravském zásobníku, ale zatím se tak nestalo.
  • Na počátku listopadu 2022 prodal ruský podnik NVision Group dceřinou společnost NVision Czech Republic trojici topmanažerů balkánského a ukrajinského původu. Na transakci upozornil web Seznam zprávy, který připomněl, že NVision vlastnil miliardář s vazbami na Kreml Vladimir Jevtušenkov. Pro český podnik, který se zaměřuje na výrobu elektrosoučástek pro telekomunikace a automobilový průmysl, se jednalo o vítanou změnu.
  • Ruského vlastníka má stále známý zpracovatel drahých kovů Safina z Vestce u Prahy. Od podzimu 2014 ji vlastní ruská Renova Group oligarchy Viktora Vekselberga. Podle zápisu v Evidenci skutečných majitelů ji prý už neovládá. Jako reálný koncový vlastník je od června 2019 zapsán ruský byznysmen Alexandr Okatov, který dříve pro Vekselberga pracoval. Na rozdíl od něj se však nenachází na sankčním seznamu Spojených států.

David Tramba