Rukama nedělá. Škromach úředničí na Úřadu práce

Zdeněk Škromach Autor: "Petr Šmerkl, Wikipedia"

Generální ředitelství Úřadu práce ČR, respektive jeho tiskové oddělení má od středy zajímavou posilu. Stal se jím neúspěšný senátorský kandidát za ČSSD a dlouholetý politik Zdeněk Škromach. Podle informací Ekonomického deníku zařazen na analytickou pozici přímo řízenou generální ředitelkou.

Jeden z nejviditelnějších politiků ČSSD poslední doby, Zdeněk Škromach, vloni na podzim skončil ve vysoké politice, když neobhájil svůj senátorský mandát. Po dvaceti letech, kdy mu živobytí zajišťovaly nejrůznější volené politické funkce, tak musel přemýšlet nad tím, co bude dělat. V jednom z povolebních rozhovorů řekl, že nemá problém jít dělat elektrikáře, či cokoliv jiného „rukama“. „Osobně jsem se dostal do situace, kdy začínám opět od nuly. Nemám funkci v rámci strany a v obci jsem jenom radní. Ale rozhodně chci pokračovat dál,“ oznámil loni Škromach v rozhovoru pro jihomoravskou mutaci serveru iDnes.cz.

Jak zjistil Ekonomický deník, manuální práce Škromachovi nyní nehrozí, po relativně dlouhém „období klidu“, respektive spíše vymýšlení „kam s ním“, se expolitik objevil ve středu v zaměstnaneckém poměru na generálním ředitelství Úřadu práce. Generální ředitelka Kateřina Sadílková to v reakci na dotaz formou sms komentovala: „Kompetentních lidí není na světě nikdy dost.“

Podle zdrojů Ekonomického deníku z prostředí Ministerstva práce a sociální věcí, které na zajímavou personální posilu Úřadu práce upozornily, je Škromachovo zařazení naprosto ideální. „Umožní mu se pohybovat v nejvyšších patrech úřadu, mít důležité informace a přehled a také relativní volnost pro to, aby mohl vedení úřadu pomáhat vyjednávat některé kuloární záležitosti,“ uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován.

Po zveřejnění informace Ekonomického deníku a převzetí dalšími servery, vydal Úřad oficiální stanovisko, že Škromach bude mít na starosti práci v terénu zaměřenou na strukturálně postižené regiony a problematiku sociálních podniků.

Podle serveru Wikipedie byl Škromach v letech 1982 až 1989 člen KSČ, od roku 1995 je členem ČSSD. Od června 1996 do října 2010 byl nepřetržitě členem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V roce 1997 se stal místopředsedou ČSSD. V letech 20022006 byl postupně ve třech vládách koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU ministrem práce a sociálních věcí, ve vládě Jiřího Paroubka (25. 4. 2005 – 4. 9. 2006) byl zároveň dočasně pověřen řízením Ministerstva zdravotnictví (12. 10. 2005 – 4. 11. 2005).

Od října 2010 do října 2016 byl senátorem a od listopadu roku 2010 dokonce místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky. V poslední době bylo o Zdeňku Škromachovi slyšet především v souvislosti s jeho uvažovanou prezidentskou kandidaturou ve volbách, které se budou konat v lednu 2018.

 

Jiří Reichl