INZERCE

Rozpačitý začátek roku pokračuje: Čína intervenuje na trzích, komodity padají

Po pondělním výprodeji akcií na všech hlavních světových trzích přišlo uklidnění v Číně po vládní intervenci. Ve středu se však špatná nálada šířila trhy rozvinutých ekonomik.

Poté, co nový rok začal akciovým výprodejem napříč všemi hlavními světovými trhy, přišlo čínské uklidnění situace poté, co úřady na čínských burzách intervenovaly. „Nyní na trzích převládá averze k riziku,“ sdělil agentuře Bloomberg Benjamin Dunn, prezident společnosti Alpha Theory Advisors, která spravuje přibližně 6 miliard dolarů v hedgeových fondech. „Je to určitá reminiscence na srpen 2015, kdy se na čínských trzích dělo to samé, co nyní. Možná tak jen dostáváme potvrzení toho, že Čína je na tom skutečně tak špatně, jak si myslíme. Ztratili jsme vítr z plachet, který nám dodával Fed, a investoři ztratili entusiasmus, mozaika se tím zkompletovala,“ dodal Dunn.

Klidné ale rozhodně nebylo středeční obchodování na západních finančních trzích. Londýn i Frankfurt ztratily přibližně jedno procento, akcie v zemích rozvíjejících se trhů spadly na nejnižší hodnotu od roku 2009. Indexy v USA odepsaly více než jedno procento a nacházejí se tak na nejnižších úrovních za poslední tři měsíce.

Z Číny však přišla poněkud horší makrodata, než se očekávalo, tentokrát ze sektoru služeb. Ten se podle aktuálních statistik v prosinci 2015 udržel jen těsně nad hranicí, která odděluje růst od poklesu v rámci celého sledovaného odvětví. Na to zareagoval čínský jüan mírným oslabením. Zdá se však, že čínská centrální banka i vláda jsou vůči slabší měně tolerantní. To signalizuje, že obě centrální autority upřednostňují oživení hospodářského růstu před čímkoli jiným.

Na horší data z Číny zareagoval japonský jen, který vůči dolaru posílil o necelé půlprocento a dosáhl tak nejvyšší úrovně vůči dolaru od loňského října. Jen je vůči jüanu nejsilnější od října 2014, kdy japonská centrální banka započala s kvantitativním uvolňováním.

Zdánlivě nevýznamné je oslabení australského a novozélandského dolaru. Obě měny ztratily přibližně jedno procento. Čína je však největším exportním trhem pro obě jihopacifické země.

Komodity ve vleku akcií

Neutěšený vývoj, přes nepatrnou rally mezi vánočními svátky, zažívají také komodity v čele s ropou. Ropa Brent zlevnila na 11leté minimum poté, co bylo oznámeno, že zásobníky v Oklahomě mají rekordní ropnou zásobu v objemu necelých 64 milionů barelů.

Brent s únorovým dodáním zlevnil o necelých 6 procent, ropa WTI odepsala 4,1 % poté, co již v úterý zlevnila o více než 2 %. Cena WTI se tak dostala na úroveň 34,5 dolarů za barel.

Zlato je výjimkou mezi kovy

Proti tomuto trendu jde zlato, které tradičně slouží jako vděčný přístav v dobách nejistoty. Cena trojské unce se zvýšila o 1 % na necelých 1087 dolarů a rostlo tak již druhý den v řadě.

Je otázka, zda podobné oživení zažijí i ostatní kovy. Většina z nich zažila během uplynulého roku strmé pády a i pro tento rok se jejich cenám nepředvídá růžová budoucnost. Na rozdíl od zlata jsou však kovy jako nikl, hliník, měď či platina pozitivně korelované s jistotou a nikoli nejistotou. Největší propad v roce 2015 zaznamenal nikl (-42 %), dále pak platina (-26 %), měď (-24 %) a hliník (-11 %). Za pádem cen nestojí opět nikdo menší, než Čína a její pokles poptávky v důsledku ekonomického zpomalení.

-usi-