Ruský koncern Rosatom našel první zahraniční zájemce, kteří si chtějí pořídit menší jadernou elektrárnu. Memorandum o budoucí spolupráci podepsal v rámci Dne malých jaderných elektráren na mezinárodní výstavě Expo 2020 v Dubaji, a to se zástupci Arménie, Kyrgyzstánu a Filipín.
První dohodu Rosatom podepsal s filipínským ministerstvem energetiky, obsahuje plán a technické zadání na předběžnou studii proveditelnosti výstavby malé jaderné elektrárny. Navázal tak na memorandum z roku 2019. S představiteli Arménské jaderné elektrárny podepsal Rosatom memorandum o spolupráci při přípravě výstavby nových jaderných bloků s ruskými jadernými technologiemi.
Třetí zemí, která projevila zájem o malé reaktory ruského původu, je Kyrgyzstán. V tomto případě bylo podepsáno memorandum o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N. Součástí dohody je i rozvoj kyrgyzské jaderné infrastruktury a příprava odborného personálu.
Referenční projekt reaktoru RITM-200N Rosatom postaví v Usť-Janském regionu Jakutska poblíž zlatého dolu Kjučus. Do provozu by měl být uveden v roce 2028. „Dekarbonizace a rozvoj čistých zdrojů energie je současným světovým trendem a Kyrgyzstán nechce stát stranou,“ okomentoval podpis memoranda náměstek kyrgyzského ministra energetiky Tilek Ajtalijev.
Rostoucí zájem o modulární reaktory
Zájem o středně výkonné jaderné reaktory v posledních letech prudce roste. Označují se jako modulární reaktory – na místo určení mají být přivezeny v několika dodávkách přímo „z fabriky“. Díky rychlejší výstavbě mají uspořit peníze a čas investorům. Na modulárních reaktorech pracují firmy z USA, Číny, Ruska, Jižní Koreje a několika evropských zemí. Patří mezi ně i Česká republika. Ve společnosti ÚJV začali loni pracovat na heliem chlazeném vysokoteplotním reaktoru HeFASTo, dceřiná firma ÚJV – Centrum výzkumu Řež – již pátým rokem vyvíjí malý modulární reaktor Energy Well.
Zatím nejdále jsou ve Spojených státech amerických, kde mají do konce desetiletí vyrůst nejméně tři jaderné elektrárny s menšími reaktory. První z nich je elektrárna ve státě Idaho, která bude obsahovat až 12 reaktorů firmy NuScale. Startup X-Energy má svůj první reaktor typu Xe-100 postavit v areálu jaderné elektrárny u Richlandu ve státě Washington. Konkurenční Kairos Power uzavřel smlouvu s Tennessee Valley Authority (TVA) o výstavbě reaktoru Hermes, umístěn bude v areálu národního výzkumného centra Oak Ridge.
Mohlo by vás zajímat
Hitem je reaktor BWRX-300
Zřejmě největší zájem je o 300megawattový varný reaktor BWRX-300, za kterých stojí americko-japonské konsorcium GE Hitachi. Kanadské Ontario Power Generation (OPG) si loni v prosinci objednalo stavbu jednoho bloku v areálu jaderné elektrárny Darlington. Tato lokalita již má od kanadského jaderného regulátora licenci k umístnění nového reaktoru, což urychlí postup prací. Nový reaktor má být dokončený v roce 2028.
Vážný zájem o reaktor BWRX-300 mají také dva nejbohatší polští byznysmeni Zygmunt Solorz-Żak a Michał Sołowow. Ti chtějí společně postavit první jadernou elektrárnu na polském území. Jak Ekonomický deník uvedl v září, preferovanou lokalitou je nynější uhelná elektrárna Patnów ve středním Polsku. Dalším vážným zájemcem o tento reaktor je Estonsko, memorandum o spolupráci podepsalo GE Hitachi také se společností ČEZ.
(dtr)