INZERCE

Vizualizace reaktoru BWRX-300. Foto: GE Hitachi

První a druhý nejbohatší Polák se vrhli na jadernou energetiku. Vybrali si reaktory GE Hitachi

Plány polské vlády na výstavbu velkých jaderných elektráren nabírají zpoždění a zatím zůstávají ve fázi toužebných přání. Jako reálnější tak vypadá myšlenka stavět středně výkonné reaktory. Do projektu náhrady uhelné elektrárny Patnów jadernými bloky se chtějí pustit dva nejbohatší polští byznysmeni Zygmunt Solorz-Żak a Michał Sołowow.

Michał Sołowow již před dvěma lety navázal spolupráci s konsorciem GE Hitachi, které vyvíjí varný reaktor BWRX-300 o elektrickém výkonu 300 megawattů. Původní záměr umístit reaktor v areálu některé z chemiček Sołowowa se však ukázal jako problematický. Nastoupil tedy plán B. Preferovanou lokalitou se stala uhelná elektrárna Patnów u města Konin ve středním Polsku.

Tito zámožní Poláci nejsou žádní troškaři. V Patnówě chtějí postavit čtyři nebo šest reaktorů, což v součtu odpovídá výkonu 1200 až 1800 megawattů (nový blok v Dukovanech má mít okolo 1200 megawattů). Hnědouhelná elektrárna, kterou vlastní podnik ZE PAK ovládaný Solorz-Żakem, bude muset skončit z ekologických důvodů. Výhodou je existující infrastruktura, zejména napojení do polské přenosové soustavy.

„ZE PAK je prvním výrobcem energie na bázi uhlí v Polsku, který nejenže říká, že má v plánu opustit uhlí, ale ve skutečnosti ho také opouští. Vybudovali jsme největší fotovoltaickou elektrárnu v Polsku, plánujeme využívat větrnou energii a rozvíjíme vodíkovou infrastrukturu. Investice do jaderné elektrárny jsou obrovskou příležitostí pro Polsko, jeho obyvatele a podniky, co se týká přístupu k čisté a levné energii, “ uvedl Solorz-Żak v tiskové zprávě.

Spojenectví dvou nejbohatších

Oba byznysmeni patří mezi těžké váhy polského byznysu. Michał Sołowow má podle magazínu Forbes majetek v hodnotě 3,9 miliardy dolarů (tedy zhruba jako Daniel Křetínský či Radovan Vítek). Patří mu výrobce syntetického kaučuku Synthos (má výrobní závod i v Česku – v Kralupech nad Vltavou), výrobce dlaždiček Cersanit a podlah Berlinek. Do energetiky proniká prostřednictvím firmy Synthos Green Energy.

O šest let starší Zygmunt Solorz-Żak má podle stejného zdroje majetek ve výši 3,2 miliardy dolarů. Patří mu televizní stanice skupiny Polstat, telekomunikační operátor Polkomtel, penzijní fond PTE Polsat, Plus Bank či Port Praski. V energetice vlastnil velké hnědouhelné elektrárny sdružené pod společností ZE PAK, ale část z nich musel kvůli zastaralosti odstavit.

Zygmunt Solorz-Żak se v červenci „zviditelnil“ záměrem spolufinancovat výstavbu jaderné elektrárny v ruské Kaliningradské oblasti. Převážnou část elektřiny by nová elektrárna vyvážela do Polska. Vzhledem ke komplikovaným polsko-ruským vztahům však takový záměr nemá mnoho šancí na realizaci.

Otázkou je, zda budou mít miliardáři víc úspěchu než polská vláda, která plánuje ambiciózní jaderné scénáře již od roku 2009. Do výstavby reaktorů se snaží natlačit hlavně velké podniky pod kontrolou státu – tedy energetickou skupinu PGE, rafinerii PKN Orlen a těžařský koncern KGHM Polska Miedz. Jenže uplynulo dvanáct let a žádný viditelný pokrok se během té doby neodehrál.

David Tramba