INZERCE

Pohled na projekt elektrárny s malými modulárními reaktory NuScale. Foto: prezentace spol. Fluor (akcionář NuScale Energy)

Spojené státy sázejí na jaderné reaktory nové generace. První vyrostou již v tomto desetiletí

Xe-100 od společnosti X-Energy a Hermes od firmy Kairos Power. To jsou dosud nepříliš známé americké jaderné reaktory, jejichž vývoj v posledních měsících nabral na dynamice. Jedná se o ambiciózní projekty rychlých reaktorů čtvrté generace, jejichž první instalace mají zahájit provoz již v tomto desetiletí. Konkurence v oboru sílí, návrhy reaktorů nové generace vznikají i v českém výzkumném centru v Řeži u Prahy.

Podle dohody z počátku března letošního roku postaví americký startup X-Energy svůj první reaktor typu Xe-100 v areálu jaderné elektrárny u Richlandu ve státě Washington. Již letos chce X-Energy dokončit design reaktoru a za čtyři roky má začít stavět. Konkurenční Kairos Power uzavřel před třemi týdny smlouvu s Tennessee Valley Authority (TVA) o výstavbě reaktoru Hermes, umístěn bude v areálu národního výzkumného centra Oak Ridge.

Oba zmíněné reaktory představil ve středu během webináře o malých modulárních reaktorech jaderný expert Lubor Žežula ze společnosti ÚJV Řež. Xe-100 je vysokoteplotní rychlý reaktor chlazený vzduchem o elektrickém výkonu okolo 80 megawattů. Fungovat může samostatně, nebo v propojené soustavě čtyř reaktorů. Konkurenční Hermes má  vyšší výkon (140 megawattů) a jiný způsob chlazení (s pomoci tekutých solí). Oba reaktory budou využívat inovativní typ jaderného paliva, známý pod zkratkou TRISO.

Pozoruhodné je, že oba zmíněné rychlé reaktory čtvrté generace mohou být v provozu dříve než malý modulární reaktor NuScale, který technologicky spadá mezi „konzervativní“ lehkovodní reaktory třetí generace. Reaktor o výkonu 77 megawattů, který lze spojit do soustavy až dvanácti jednotek o výkonu přes 900 megawattů, měl podle starších plánů zahájit provoz ve vybrané lokalitě ve státě Idaho již v roce 2025. Vzhledem k potížím s „dotažením“ technologie byl termín posunut o dva roky a nedávno znovu – o další dva roky. Nyní se tak hovoří o spuštění v roce 2029.

Nákres soustavy propojených reaktorů NuScale. Zdroj: NuScale Power

Nová administrativa pod vedením demokratického prezidenta Joea Bidena to myslí s dekarbonizací americké ekonomiky vážně. Vedle zrychleného rozvoje obnovitelných zdrojů mají k moderní energetice bez emisí skleníkových plynů přispět také jaderné reaktory. Pozornost ve Spojených státech a Kanadě se v posledních letech obrací k malým a středním modulárním reaktorům. Vývoj a první instalace nových typů reaktorů podpoří americké ministerstvo energetiky dotacemi v řádu miliard dolarů.

Na modulárních reaktorech pracují i další země včetně Číny, Ruska, Jižní Koreje a několika evropských zemí. Patří mezi ně i Česká republika. Ve společnosti ÚJV začali letos pracovat na heliem chlazeném vysokoteplotním reaktoru HeFASTo, dceřiná firma ÚJV – Centrum výzkumu Řež – již pátým rokem vyvíjí malý modulární reaktor s názvem Energy Well. Jedná o poměrně malé zařízení s elektrickým výkonem osm megawattů, které má být připraveno pro komerční využití okolo roku 2030.

Rychlé reaktory čtvrté generace mají přinést několik výhod oproti lehkou vodou chlazeným reaktorům, které se dnes nacházejí třeba v Dukovanech a Temelíně. Díky uzavřenému palivovému cyklu mají vytvářet minimum jaderného odpadu ze svého provozu. Při svém provozu si totiž rychlý reaktor vyrábí jadernými reakcemi nové palivo. Ve hře je i možnost využít přepracované palivo z lehkovodních reaktorů.

David Tramba