INZERCE

Ropa dál padá: Bank of England se bojí deflace, Skotsko chce diverzifikovat ekonomiku

Cena ropy Brent se propadá pod 40 dolarů za barel, nejlevnější druhy ropy se blíží ke 20. Bank of England se bojí deflace a Skotsko hledá cestu od závislosti na ropě.

Ceny ropy dál padají. Nad cenou ropy Brent pod 40 dolary za barel už hlavou nikdo nekroutí. Nejlevnější druhy ropy, jako například Western Canada Select, se horko těžko drží nad 20 dolary za barel. Ropa se tak mnohdy dostává na 11letá minima. V nejbližších měsících se ani obrat trendu příliš neočekává.

„Více než třetina globální produkce ropy se při těchto cenách nevyplatí,“ oznámil agentuře Bloomberg Ehsan Ul-Haq, konzultant společnosti KBC Advanced Technologies. „Kanadští těžaři tak mohou mít brzo problémy s pokrytím svých provozních nákladů,“ dodal. Zdánlivě nekonečné zlevňování ropy má celkem zřejmého viníka – OPEC. Tato organizace nedávno rozhodla o tom, že těžbu černého zlata neomezí.

Přečtěte si o výsledcích prosincového zasedání OPEC ve Vídni.

Pomalu se tak naplňují předpovědi banky Goldman Sachs, která na přelomu letošního září a října věštila ropu za 20 dolarů za barel. Tehdy se tyto předpovědi jevily jako z oblasti sci-fi, nyní však začínají dostávat výraznější kontury.

Bank of England se obává deflace

Ceny ropy, které se vydaly volným pádem dolů, však nemají negativní dopad pouze na těžaře. Levná ropa má širší makroekonomické souvislosti. Patří ke klíčovým faktorům dlouhodobě nízké míry inflace napříč hlavními světovými ekonomikami. Navzdory centrálním bankám, které se již několik let snaží probudit inflaci k růstu prostřednictvím velmi uvolněné monetární politiky, ceny díky stále levnější ropě na a ne růst.

Tak například Bank of England (BoE) prostřednictvím své tajemnice pro finanční trhy a bankovnictví Minouche Shafiková včera prohlásila, a v zásadě potvrdila, že ještě nenastal čas pro úvahy o zvyšování úrokových sazeb. Vývoj ceny ropy zřejmě tyto úvahy ještě více odloží.

Inflace totiž v listopadu ve Velké Británii dosáhla jen 0,1 % a bude-li ropa i nadále zlevňovat, nebude žádným překvapením, když se v britské ekonomice na delší dobu usídlí deflace. Pokud k tomu skutečně dojde, riziko upadnutí ekonomiky do recese ještě více naroste. Jakkoli se může deflace jevit jako příjemná – zboží zlevňuje, není-li očekávána, pak může ekonomice škodit podobně jako inflace, pouze v opačném směru.

Skotská premiérka bije na poplach: musíme diverzifikovat ekonomiku

Levná ropa začíná pomalu doléhat i na Skotsko, kde se nyní v plné nahotě ukazuje, jak by v referendu potenciálně schválená nezávislost mohla jeho ekonomiku poškodit. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová tak začíná bít na poplach a zdůrazňovat, že je nutné, aby se skotské hospodářství diverzifikovalo a zbavilo se tak určité závislosti na příjmech z prodeje černého zlata.

„Ačkoli ropa je pro Skotsko velmi důležitá, nemůže být alfou a omegou skotské ekonomiky,“ řekla podle agentury Bloomberg Sturgeonová. „Přesto máme zodpovědnost za to, abychom povzbudili snahy o její diverzifikaci,“ dodala.

Skotská ekonomika je schopna kromě ropy a zemního plynu nabídnout hi-tech produkci, lodě, farmaceutické zboží, software, chemické výrobky, elektronické systémy do lodí a letadel a samozřejmě skotskou whisky.

-usi-