INZERCE

Rétorika ECB a Fedu opět hýbe miliardami

Akcie, dluhopisy i dolar zamířily během evropského obchodování vzhůru poté, co se na trh dostala informace, že ECB plánuje během května a června urychlit nákupy dluhopisů. 

Pikantní na tom je, že tuto informaci vynesl ven člen bankovní rady ECB Benoît Coeuré již v pondělí večer na neveřejném setkání pro ekonomy a investory! Jinak řečeno, ti šťastlivci měli před ostatními výhodu “insider” informace a mohli zaujmout “správné” pozice, neboť ECB vše zveřejnila až v úterý po ránu. Tuto epizodu by možná nebylo zapotřebí přeceňovat, kdyby se však dotyčný centrální bankéř omezil na tradiční mlžení o důležitosti a blahodárných efektech inflačního cílení. Nicméně vzhledem k tomu, že ECB manipuluje miliardami euro a výrazně ovlivňuje ceny aktiv v Evropě, musí si každý člen jejího vedení přesně uvědomit, co je a není veřejná resp. kurzotvorná informace.

TÉMA: Evropská centrální banka

Může být naopak americký Fed, který může pohnout tržní kapitalizací globálních trhů v řádu miliard dolarů. Večer bude totiž zveřejněn podrobný zápis z posledního jednání jeho vedení (FOMC), které se mimochodem odehrálo již 29. dubna, takže jeho znění již zná také spousta lidí z americké centrální banky. V zápise se budou investoři zejména pídit po jakýchkoliv náznacích toho, zdali by Fed mohl zvýšit úrokové sazby třeba již na svém příštím zasedání – tedy 17. června.

TÉMA: Fed a jeho politika

 

Kratší komentář zveřejněný po dubnovém zasedání v tomto ohledu totiž nemluvil jasnou řečí a i v posledních týdnech se hlavní představitelé Fedu vyslovují spíš dvojsmyslně. Podle našeho názoru však zápis nakonec (opět) ukáže, že holubice mají ve FOMC jasnou převahu, takže červen rozhodně ne. Na druhou stranu vzhledem k tomu, že některá důležitá slabší data jako třeba maloobchodní tržby či statistiky z trhu práce byly zveřejněny až květnu, může zápis akcentovat zpomalení americké ekonomiky jako přechodné. To pak může vyvolat dojem, že Fed letos zvedne úroky dříve, než si trhy aktuálně myslí (přelom roku 2015 a 2016), přičemž přirozenou tržní reakcí může být další tlak na růst úroků a třeba silnější dolar.

Jan Čermák, ČSOB