Podporu z Modernizačního fondu získal dosud největší investiční projekt zaměřený na ekologizaci české energetiky. Společnost ČEZ dostala příslib dotace ve výši 6,1 miliardy korun na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v areálu středočeské Elektrárny Mělník. Současně ČEZ získá stamilionové dotace na odklon od uhlí v Elektrárně Dětmarovice a v teplárně ve Dvoře Králové.

Jak vyplývá z nedávno zveřejněného přehledu poskytnutých dotací z Modernizačního fondu, rozhodnutí o přidělení dotace padlo již v květnu. Ministerstvo životního prostředí ani Státní fond Životního prostředí, které rozhodují o přidělování peněz z „ModFondu“, o něm dosud neinformovaly.

Jak lze z aktuálního přehledu vyčíst, podporu na projekty v oblasti teplárenství získalo v květnu celkem sedm velkých projektů (mezi které se v tabulce – viz níže – náhodně zařadil jeden projekt v oblasti fotovoltaiky). Vedle ZEVO Mělník je svým rozsahem výjimečná dotace, kterou stát z Modernizačního fondu poskytne na rozšíření zařízení na energetické využití odpadu v Brně. Městem vlastněná firma SAKO Brno získá skoro 2,85 miliardy korun.

Podpořené velké projekty z Modernizačního fondu v květnu 2023. Zdroj: SFŽP ČR

Oba zmíněné megaprojekty na spalování odpadu čelí komplikacím. ČEZ má dlouhodobě problém vysoutěžit dodavatele, podle aktuálního vyjádření mluvčí Alice Horákové má finální rozhodnutí o vítězi tendru a realizaci výstavby padnout během příštích měsíců. Co se týká soutěže na rozšíření závodu SAKO Brno, tak ta byla podle informací webu Neovlivní.cz nedávno zrušena kvůli pochybnostem o férový průběh tendru.

„Projekt ZEVO Mělník byl projednáván na jarním zasedání Investičního výboru Evropské investiční banky. Dle rozhodnutí výboru projekt ZEVO Mělník splňuje všechny podmínky pro poskytnutí dotace a proto po jeho posouzení schválil předpokládanou výši dotace do maximální hodnoty cca 6,1 miliardy korun,“ doplnila mluvčí Alice Horáková.

Mohlo by vás zajímat

Vedle výše zmíněných megaprojektů lze v přehledu poskytnutých dotací nalézt také dva projekty týkající se dekarbonizace Teplárny Karviná v majetku společnosti Veolia Energie ČR. Dnes spalované uhlí zde má do budoucna nahradit biomasa a odpady. Dalším úspěšným žadatelem o příspěvek je Teplárna Písek, která získá 133 milionů korun na instalaci moderního kogeneračního zdroje na zemní plyn.

Co se týká absolutní výše poskytnuté podpory, tak dříve vedly dva velké projekty na energetické využití biomasy v teplárnách Ško-energo v Mladé Boleslavi (dotace 2,18 miliardy korun) a v závodu Brno-sever v majetku Tepláren Brno (1,94 miliardy korun). Ministerstvo životního prostředí o jejich přidělení rozhodlo letos v únoru (více ve zprávě na tomto odkazu).

V případě ModFondu platí: zdroje jsou

Na počet však vedou fotovoltaické elektrárny, stát již rozhodl o přidělení dotace z Modernizačního fondu na stovky projektů různých velikostí. Největší z nich je FVE Prunéřov I, kterou chce stavět ČEZ na Chomutovsku. Rekordní solární park s výkonem 243 MW získal dotaci ve výši 1,04 miliardy korun. ČEZ chce v areálu uhelného lomu Tušimice postavit solární parky o výkonu až 400 MW, jak Ekonomický deník již dříve upozornil.

Jak lze dále vyčíst z přehledu udělených dotací, v dubnu a červnu získaly podporu také první komunitní fotovoltaiky. Jedná se o zhruba stovku projektů, za kterými stojí města a menší obce. Výše dotace se zpravidla pohybuje od 0,5 do 5 milionů korun. Mezi výjimky patří větší projekty v Táboře a Děčíně, u kterých výše příspěvku z ModFondu převyšuje 10 milionů korun.

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k růstu cen povolenek to zřejmě bude několikanásobek této částky.

David Tramba