INZERCE

Ministři Petr Hladík a Marian Jurečka spolu s ředitelem SFŽP Petrem Valdmanem oznamují novou vlnu kotlíkových dotací. Foto: MŽP

Dva roky od startu Modernizačního fondu: 446 podpořených projektů si rozdělí celkem 33 miliard korun

Celkem 446 podpořených projektů, objem vyplacených dotací 33 miliard korun. Takové jsou výsledky za první dva roky od startu Modernizačního fondu, jehož cílem je přispět k ekologizaci české energetiky a průmyslu. „Největší zájem zaznamenáváme v programu RES+, který cílí na výstavbu malých i větších fotovoltaických elektráren a kde máme schváleno již 416 projektů,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jak dále ministr Hladík uvedl, díky Modernizačnímu fondu se zvýší výkon solárních elektráren v České republice téměř na dvojnásobek. Podpořené projekty totiž v součtu mají instalovaný výkon 1975 MW a po dokončení budou každý rok vyrábět přes 2 TWh zelené elektřiny. „Výstavba nových solárních elektráren probíhá zejména v uhelných regionech – na území Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje,“ upozornil Petr Hladík.

Do povědomí veřejnosti se Modernizační fond dostal v dubnu 2021, kdy ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR spustily první dotační výzvy. Aktuální bilance je 15 vyhlášených výzev ve čtyřech programech. Zatím program vykazuje 446 schválených projektů. Podpory se dočkaly i první projekty z oblasti komunitní energetiky. Za celkem 31 podpořenými projekty na fotovoltaické elektrárny stojí obce a města.

„Hezkým příkladem odpovědného přístupu municipalit je obec Kačice ve Středočeském kraji, kde se rozhodli pro instalaci solárních systémů včetně bateriového úložiště na budovu obecního úřadu a domu s pečovatelskou službou. Ročně tak spotřebují o 31 MWh elektřiny méně, což v řeči peněz může představovat roční úsporu kolem 124 tisíc korun,“ uvedl jeden konkrétní projekt ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Čtyři miliardy pro dvě teplárny

Program se však netočí jen okolo fotovoltaiky. Dva zatím největší projekty podpořené v letošním roce se týkají ekologizace tepláren. Konkrétně se jedná o dotaci 2,18 miliardy korun na modernizaci teplárny Ško-energo v Mladé Boleslavi (jak Ekonomický deník již dříve informoval, chystá se zde přechod od uhlí k biomase) a ekologizaci zdroje Brno-sever v majetku Tepláren Brno; tady výše dotace činí 1,94 miliardy korun.

Podpořené projekty z Modernizačního fondu

oblastschválené projektydotace (mi. Kč)
teplárenství1922 377
FVE do 1 MW2441583
FVE nad 1 MW1418121
FVE komunitní3154
průmysl11857
zdroj: MŽP

Podporu letos získaly také tři projekty zaměřené na ekologizaci průmyslových podniků. Konkrétně se jedná o modernizaci zdroje tepla v areálu Cukrovaru Vrbátky (dotace 40,4 mil. Kč), plynofikaci uhelné kotelny cukrovaru České Meziříčí společnosti Tereos TTD (116,4 mil. Kč) a ekologizaci výroby dlaždic ve společnosti Lasselsberger (287,4 mil. Kč).

Vysoká cena emisních povolenek, která atakuje hranici 100 eur za tunu CO2, znamená více příjmů do Modernizačního fondu. Ještě v roce 2021 ministerstvo počítalo s částkou 150 miliard korun, koncem loňského roku to už bylo přibližně 390 miliard a aktuální optimistické scénáře naznačují, že by se balík peněz určený na modernizaci české energetiky mohl dostat až k 500 miliardám.

SFŽP už chystá nové výzvy

V březnu se Státnímu fondu životního prostředí (SFŽP) podařilo před Evropskou investiční banku a Evropskou komisí obhájit investiční schémata pro modernizaci rozvodů tepla v soustavách zásobování tepelnou energií, pro energetické úspory ve veřejných budovách a také příspěvek pro dosahování vyššího energetického standardu veřejných novostaveb. Finanční podpora proto může směřovat i do těchto oblastí.

Ještě v dubnu počítá SFŽP s vypsáním nových výzev na podporu rozvodů tepelné energie, následovat bude výzva pro Prahu na snížení energetické náročnosti veřejných budov. V druhé polovině roku se spustí dotace z programu LightPub na modernizaci veřejného osvětlení a pokračovat budou i výzvy na podporu výstavby solárních elektráren.

dtr