Reakce na novinky Applu: Ozvala se kritika, akcie spadly

Akcie společnosti Apple na představení novinkových Apple Watch a MacBooku zareagovaly poklesem skoro o dvě procenta.

Apple během tiskové konference představil třeba chytré hodinky Apple Watch nebo nový MacBook. Ten je menší než jeho předchůdce a extrémně tenký. Váží 907 gramů, tloušťka činí maximálně 13,1 milimetrů, antény jsou integrované v hliníkové konstrukci. Vytvořen byl i nový systém klávesnice, která je stabilnější u každé klávesy a nedochází k ohýbán, což vede ke snazšímu a přesnějšímu psaní. Začne se prodávat za 1299 dolarů dne 10. dubna. Apple Watch mají mít extrémně přesný čas (50 ms), lze na nich číst i e-mail a přijímat hovory. Apple Wach podporuje i placení přes Apple Pay, jde jimi třeba otevírat i podporované zámky v hotelech. Základní verze chytrých hodinek bude stát 349 dolarů, možné si ale bude pořídit i zlatou verzi za deset tisíc dolarů.

Reakce na Apple Watch ale ukazují, že se americkému gigantovi všechny novináře nepovedlo přesvědčit. V podstatě jednohlasná je kritika malé výdrže zařízení. Mají vydržet nabité “celý den,” což v praxi znamená papírovou výdrž osmnáct hodin. Ve skutečném provozu se tento čas ještě sníží.  Respektovaný Business Insider se kriticky vyslovil k celé koncepci chytrých hodinek od Applu. Ještě nám nedokázali vysvětlit proč bychom si je vlastně měli koupit a už je předražují, píše BI.

Kritickému pohledu se nevyhnul ani nový MacBook. “V tuto chvíli není důvod do jeho nákupu investovat,” napsal vlivný novinář Steve Kovach. “Nechci tím říct, že je MacBook špatný, ale nenabízí nic co byste nezbytně museli mít hned teď.”

Akcie Applu během pondělka nejprve vystoupaly na 127,22 dolaru za akcii, během tiskové konference klesly až na 123,8 dolaru a nakonec uzavíraly na ceně 124,83 dolaru, což je v jednodenním srovnání pokles o 1,83 procenta.

Ondřej Fér