INZERCE

Cílem rakouského zákona je do roku 2030 stoprocentně zelená elektřina. Foto: Pixabay

Rakousko přijalo zákon o obnovitelných energiích. Jen do zeleného vodíku a plynu chce ročně investovat 80 milionů eur

Osvobození od daní ze zelené elektřiny pro nízkopříjmové domácnosti, expanze zeleného vodíku a plynu a do roku 2030 miliarda eur na rozšiřování obnovitelných zdrojů. To jsou jen některé body zákona o obnovitelných zdrojích, na kterých se dnech shodl rakouský parlament. Zákon představuje nejdůležitější reformu v rakouském energetickém sektoru za poslední desetiletí. 

Stanovuje nejen konkrétní energetické cíle, ale také rozsáhlý a konkrétní systém jejich financování. 

Cílem zákona je do roku 2030 stoprocentně zelená elektřina. Jde tak o jeden z ústředních nástrojů energetické transformace. Na rozšiřování obnovitelných zdrojů Rakousko použije miliardu eur.

Více zelené elektřiny

Plánovaných 55,6 terawatthodin zelené elektřiny do roku 2030 odpovídá padesátiprocentnímu nárůstu oproti zelené elektřině produkované v současnosti. Konkrétně tak půjde o navýšení o 27 terawatthodin, které zajistí z největší části fotovoltaika, dále větrná energie, vodní energie a biomasa.

Na rozšiřování zeleného vodíku a zeleného plynu hodlá Rakousko ročně použít 80 milionů eur. Díky tomuto opatření má dojít k postupné dekarbonizaci průmyslu. 

Opatření se týkají i dálkového vytápění. Do roku 2024 půjde na jeho rozšíření 15 milionů eur ročně. Balíček také počítá se zpracováním nevyřízených položek rozšíření dálkového vytápění, k dispozici je na to 100 milionů eur. Podle spolkového ministerstva pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie se opatření dotkne celkem 173 projektů, které čekají na realizaci již od roku 2011.

Menší spotřeba energií

Se zákonem jsou spokojeny zejména ekologické organizace. Podle rakouského online portálu Der Standard jej vítá třeba organizace Global 200. Greenpeace však upozorňuje, že aby mohlo ke kýženým změnám v oblasti energetiky dojít, nebude stačit pouhé navýšení obnovitelných kapacit.

„Naléhavě potřebujeme celkově spotřebovávat méně energie. Jako další důležitý krok musí být v první řadě přijat nový a lepší zákon o energetické účinnosti,“ říká Jasmin Duregger z Greenpeace.

Komunitní výroba a spotřeba energií

Zákon rovněž umožní společné využívání lokálně vyráběné obnovitelné energie. Jako příklad uvedlo ministerstvo osadu, ve které žije několik sousedů, kteří společně využívají energii z velkého fotovoltaického systému.

K výrobě zelené elektřiny chce Rakousko mimo jiné využívat i vodní elektrárny. Foto: Pixabay

Druhý model by měl také umožnit použití na nadregionální úrovni. Skupina lidí z různých spolkových zemí mohla investovat společně do projektu solární energie. Energii, kterou vyrobí, budou všichni účastníci využívat společně a přebytečná energie může být prodána.

Podle zákona rovněž bude existovat právo na připojení k síti pro výrobu obnovitelné energie. Veřejně přístupná databáze pro uživatele dálkového vytápění by měla zajistit větší transparentnost. 

Mluvčí Zelených Lukas Hammer pro Der Standard uvedl, že v oblasti vodní energie by měly být stávající elektrárny využívány mnohem efektivněji a nedotčené řeky by měly být chráněny. Jako ideální vidí výrobu energie přímo tam, kde je potřeba.

Úleva pro nízkopříjmové domácnosti

Asi 550 tisíc rakouských domácností by za zelenou elektřinu nemělo platit vůbec žádné či pouze snížené daně. Kromě již platné výjimky pro asi tři sta tisíc domácností s nízkými příjmy se nová opatření dotknou i dalších domácností.

Po dnešním parlamentním usnesení bude zákon v příštím týdnu projednán federální radou. 

Lucie Přinesdomová