INZERCE

Plastový odpad. Zdroj: Pixabay (autor Hans Braxmeier)

Pyrolýzou plastů k novému využití. Firma Pol Oil chce ověřit komerční možnosti technologie

Je řešením problému s plastovým odpadem jeho rozložení a opětovné využití? Napovědět by mohl výsledek projektu české firmy Pol Oil CZ, která chce v Chomutově postavit ověřovací linku na pyrolýzní rozklad 1320 tun plastů ročně. Výsledkem zpracování bude olej, který lze využít při výrobě paliv nebo nových plastů.

Projekt firmy Pol Oil CZ je nyn v prvotní fázi posuzování. Investor předložil ministerstvu životního prostředí k posouzení záměr v rámci řízení EIA. Naváže tím na provoz zkušebního zařízení v areálu chomutovské teplárny Actherm, které zvládne zpracovat nejvýše jednu tunu plastů denně. Nová „provozní jednotka ověření kontinuální výroby olejů z plastů“ má zvládnout zpracovat čtyři tuny plastů denně.

Podle předloženého oznámení pro řízení EIA bude možné touto metodou zpracovat nechlorované plasty, jako je polyetylen, polypropylen a polystyren. Z jednoho kilogramu plastů lze vyrobit přibližně 1 litr oleje pro další využití. Mezi výhody zvoleného řešení má patřit nízké procento nevyužitelných odpadů, nízká energetická náročnost a nízká uhlíková stopa.

Firma Pol Oil CZ patří do podnikatelské skupiny Active Development Investments (ADI). V minulých letech patřila mezi finalisty soutěže Vodafone Nápad roku. Následně vývoj její technologie podpořil stát dotací ve výši přes 43,6 milionu korun z evropských fondů na podporu podnikání.

Podobné plány má v Česku nejen skupina ADI, ale i další investoři. Jedním z nich je rafinerský a petrochemický podnik Orlen Unipetrol, který v květnu zprovoznil ve svém závodě v Litvínově testovací pyrolýzní jednotku na zpracování plastového odpadu. V ní bude v následujících třech letech zkoumat nový způsob recyklace plastů a využití získané suroviny při výrobě nových petrochemických produktů.

V České republice se ročně vyprodukuje více než 400 tisíc tun plastových odpadů. Z uvedeného množství se jen okolo 30 procent podaří materiálově použít, zbytek se spálí nebo skončí na skládce. Svůj podíl na tom má i přístup výrobců nápojů a mléčných výrobků, kteří používají nevhodné plasty, jejich směsi či nešťastnou kombinaci PET a PVC, která se těžko recykluje.

David Tramba