INZERCE

architektura, stavebnictví. Ilustrační foto: www.pixabay.com

PSG-International čelí insolvenčnímu řízení,Rusové chtějí 1,8 mld

Otrokovická stavební firma PSG-International čelí od konce března insolvenčnímu řízení, a to na návrh ruské investiční společnosti UPUP. PSG-International jí údajně dluží 66,5 milionu eur, tedy asi 1,8 miliardy korun, vyplývá z insolvenčního návrhu zveřejněného na serveru justice.cz.

PSG-International podle něj čerpala peníze za neprovedené práce na stavbě paroplynové elektrárny Poljarnaja u města Salechard. Vyjádření PSG-International ČTK zjišťuje.

V insolvenci je také společnost UPUP. „Navrhovatel se nachází ve stavu úpadku, nyní probíhá konkurzní řízení na jeho majetek, a to v příčinné souvislosti se spoluprací navrhovatele s dlužníkem na projektu výstavby sibiřské elektrárny,“ uvedla v insolvenčním návrhu právní zástupkyně UPUP Iva Frömlová.

Server euro.cz už dříve uvedl, že PSG-International podle navrhovatele čerpala na projekt výstavby elektrárny peníze České exportní banky, na které neměla nárok. Ruský partner UPUP, přes nějž úvěr státní banky přecházel, proto žádá vyhlášení konkurzu na majetek otrokovické firmy.

Podle insolvenčního návrhu poslal investor UPUP na účet PSG-International 225,4 milionu eur, tedy asi 6,1 miliardy korun. Stavební firma udělala stavební a montážní práce či dodala stavební materiál v hodnotě 158,9 milionu eur, tedy asi 4,3 miliardy korun.

„Celkem tak dlužník disponuje finančními prostředky navrhovatele, které dlužník nespotřeboval při realizaci díla, ve výši 66,5 milionu eur,“ uvedla Frömlová.

Projekt zkrachoval v roce 2015, kdy PSG odstoupila od smlouvy. Česká exportní banka již dříve ukončila financování devítimiliardového projektu, důvodem bylo podezření na finanční machinace ze strany společnosti UPUP. Vyšetřovatelé na obou stranách prošetřují složitou akcionářskou a subdodavatelskou strukturu společnosti UPUP, která si projekt elektrárny u PSG před šesti lety objednala, uvedlo euro.cz.

Největším akcionářem firmy je podle serveru Korporace Razvitija, kterou ovládají sibiřské samosprávy, zbylých 75 procent patří společnosti Galileo s oficiálním sídlem v Lucembursku. Tu přes další spleť firem ovládá ruský oligarcha Vladimir Belevič. Pro Českou exportní banku je krach projektu jedním z největších problémů posledních let. Škodu bude muset zřejmě uhradit státní pojišťovna EGAP. Za oživení krachujícího podniku lobboval i prezident Miloš Zeman.

PSG v roce 2015 přišla také o zakázku na stavbu plynové elektrárny v iráckém Kurdistánu, byl pozastaven proces schvalování financování projektu. Podle výroční zprávy PSG-International za rok 2015 pracovalo ve společnosti 123 lidí, výnosy činily 1,5 miliardy korun, v roce 2014 to bylo 1,8 miliardy korun, v roce 2013 4,7 miliardy korun.

 

–čtk–