První zastávka se zelenou střechou v metropoli. Praha drží krok se světem

Detail zelené střechy na zastávce Hradčanská. Foto: Fleishman.com

Společnost JCDecaux ve spolupráci s firmou Greenville postavila v Praze na Hradčanské první zastávku MHD, jejíž střechu kryje zelený trávník. Jde o další ze série opatření, která mohou zvýšit komfort cestujících zároveň snížit dopady klimatických změn ve městě. Podobné zastávky již stojí v řadě světových metropolí – Paříži, Singapuru, Utrechtu nebo Sheffieldu.

Zastávka MHD se zelenou střechou je ode dneška v Praze. Představily ji firmy JCDecaux a Greenville. V našich klimatických podmínkách se na přístřešky tohoto typu hodí například rozchodníky, suchomilné trávy a byliny, netřesky a některé skalničky. Mají velkou schopnost regenerace a jsou schopné obstát i v nepříznivých podmínkách, dlouhodobém suchu, horku nebo naopak deštivém období a mrazech.

„Zastávky se zelenými střechami, se solárními panely nebo jinými zdroji obnovitelné energie, moderní osvětlení s nízkou spotřebou, pohybová čidla a další chytrá řešení, nebo třeba mytí zastávek demineralizovanou dešťovou vodou, která šetří energii i životní prostředí. Takhle vypadají trendy v městském mobiliáři ve vyspělých zemích světa. Nyní se připravuje tendr na nového provozovatele městského mobiliáře také v Praze. Je to příležitost přinést některé z těchto novinek také do Česka a výrazně tak zvýšit kvalitu života ve městě,“ říká Pavel Slabý, generální ředitel JCDecaux.

Zastávky se solárními panely na střechách v Praze již stojí. Jsou jich tři stovky a vznikly na základě dohody mezi JCDecaux a městem v roce 2009. Vzniklé úspory energií se pozitivně promítly také do příjmů, které městu z mobiliáře plynou. Od té doby však magistrát na výstavbu dalších zastávek prakticky rezignoval, ačkoliv na ně měl podle smlouvy nárok, o zavedení dalších inovací nemluvě.

Současná smlouva mezi Prahou a JCDecaux vyprší v létě 2021 a město se rozhodlo ji neprodloužit a vypsat nové koncesní řízení. Před koncem smlouvy musí JCDecaux zastávky demontovat a místa uvést do původního stavu. Demontáže musí začít již v září příštího roku.

Z dostupných veřejných dokumentů vyplývá, že město do budoucna nepočítá ani se solárními panely na zastávkách ani s jinými možnostmi, jak v rámci městského mobiliáře šetřit energie, lépe nakládat s odpady nebo lépe čelit klimatickým změnám.

Tendr na nový mobiliář však zatím vypsaný nebyl, přípravy nabírají zpoždění. V září mělo zadání projednat pražské zastupitelstvo, zatím se jím ale nezabývala ani Rada města. Všechny zmíněné trendy tak stále lze do zadání pro budoucí provozovatele zastávek a dalšího mobiliáře zohlednit.

Na aktuálním setkání světových špiček v New Yorku věnovaném změnám klimatu byl přítomen také Jean-Francois Decaux, generální ředitel společnosti JCDecaux. Jeho komentář k tématu můžete shlédnout zde:

-red-