Pátek, 25. června, 2021

První švédský Flixtrain vyrazil z Göteborgu do Stockholmu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vlaky FlixTrain vyjíždějí z nové stanice Sävenäs v Göteborgu. Zpočátku bude vlak na trase Göteborg – Stockholm zastavovat ve stanicích Falköpingu, Skövde, Hallsbergu a Södertälje. Do budoucna se ale uvažuje o otevření dalších tras. Švédsko je tak první zemí, kde německý FlixTrain ve spolupráci se soukromým švédským dopravcem Hector Rail nabízí svou dopravu i mimo Německo.

Počáteční harmonogram čítá více než třicet odjezdů za týden v obou směrech. Zatímco Hector Rail zajišťuje samotný provoz této linky, FlixTrain je odpovědný za plánování, prodej jízdenek, marketing, zákaznický servis a ceny.

Kolejová vozidla dodává společnost Talbot Services z Cách. Dopravce Hector Rail se ve Švédsku věnuje osobní i nákladní dopravě. Jeho lokomotivy mohou dosáhnout rychlosti až dvě stě Skilometrů za hodinu. Zároveň disponuje dvěma stovkami strojvedoucích.

Dálkové cestování udržitelně

Společnost FlixTrain věří, že klíč k udržitelné budoucnosti mobility spočívá mimo jiné ve vytvoření intermodální sítě ekologických druhů dopravy, zejména dálkových autobusů a vlaků. Expanze FlixTrain do Švédska je tak dalším logickým krokem při zpřístupňování zejména udržitelné mobility co největšímu počtu lidí.

Všechny vozy používané na této trase byly velkoryse zrekonstruovány. Foto: FlixBus

„Švédsko je příkladem toho, jak umožnit a podpořit konkurenci v železniční dopravě ve prospěch cestujících. Důsledné oddělení infrastruktury a provozu, stejně jako nízké traťové poplatky a vysoká transparentnost v procesu objednávání vlakových tras, umožňují soukromým poskytovatelům zahájit nové atraktivní nabídky bez zbytečných překážek. Švédsko je pro soukromé železniční dopravce jedním z nejatraktivnějších a nejzajímavějších trhů v Evropě,“ říká generální ředitel FlixMobility André Schwämmlein.

Všechny vozy používané na této trase byly velkoryse zrekonstruovány. Na cestující čekají zcela nová sedadla, jejichž součástí jsou i elektrické zásuvky. Dopravce nabízí i moderní Wi-Fi včetně palubních zábavních služeb. Příjemný zážitek z cestování poskytují i modernizované toalety.

Zpět na německé koleje

FlixTrain zároveň plánuje návrat na německé tratě. V současné době nabízí rezervaci jízdenek na linkách Kolín – Hamburk, Stuttgart – Berlín a Berlín – Kolín nad Rýnem.

Stejně jako FlixBus i FlixTrain používá systém flexibilní systém cen. Cestující, kteří si rezervují cestu s předstihem, mohou jízdenku získat levněji. Na německých tratích tak seženou jízdenku od necelých pěti eur.

V Německu funguje FlixTrain od roku 2018 a spojuje přibližně 25 destinací.

Lucie Přinesdomová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter