Automobilka Škoda bude pro svůj závod v Mladé Boleslavi nakupovat elektřinu z větrných elektráren, které chce postavit skupina Micronix u obcí Moravice a Melč na Opavsku. V českých podmínkách se jedná zřejmě o první známou smlouvu typu PPA (Power Purchase Agreements), která umožňuje odběrateli energie nakupovat zelenou elektřinu přímo od výrobce.

Kupujícím je společnost Ško-energo, která mladoboleslavskou automobilku dlouhodobě zásobuje energiemi. Právě Ško-energo o unikátní spolupráci informovalo na svém webu. Uzavřením smlouvy se zavázalo k odběru elektrické energie ze čtyř větrných elektráren v celkovém objemu 26,3 milionu kilowatthodin ročně. Výstavbu větrníků zajistí společnosti ze skupiny Micronix Group.

Kontrakt za více než 1 miliardu korun uzavřely obě strany na 20 let, odběr začne na počátku roku 2023. Spolupráce je výhodná pro obě strany. Škoda Auto získá zelenou elektřinu a sníží tím svou uhlíkovou stopu. Majitel větrného parku bude mít dlouhodobě garantovaný odběr elektřiny za předem známou cenu, což usnadní třeba získání bankovního úvěru.

Třetím účastníkem první známé PPA smlouvy na českém trhu je společnost Ambient Energy. Ta se zaměřuje na výkup a prodej ekologické elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ambient Energy v letošním roce vykoupí přímo od výrobců přes 600 milionů kWh elektřiny, díky tomu se zařadí mezi přední české obchodníky se zelenou elektřinou.

Ve větrném parku Moravice – Melč na Opavsku jsou zatím dvě větrné elektrárny. Čtyři další, kterých se týká dodávka pro Mladou Boleslav, vyrostou zřejmě během příštího roku. Jedná se o jeden z pěti větrných parků, který letos získal autorizaci od ministerstva průmyslu a obchodu. Firemní skupina Micronix se v posledních letech stala nejaktivnějším investorem do větrných parků v Česku, a to díky odkupu zatím nerealizovaných projektů od původních developerů.

Mohlo by vás zajímat

Škoda Auto se v posledních letech a měsících snaží o přechod k zelené elektřině. Investuje například do fotovoltaických panelů na střechách budov ve svém areálu. Jak Ekonomický deník uvedl na počátku dubna, Ško-energo oznámilo záměr přejít od spalování uhlí k biomase. Náhradu chce provést do konce roku 2025. Díky změně paliva ušetří na výdajích za stále dražší emisní povolenky.

Dnes Ško-energo spaluje směs tvořenou ze 70 procent uhlím a z 30 procent biomasou. „Dlouhodobě využíváme v naší teplárně biomasu a modernizujeme provoz tak, abychom její podíl navýšili, spolupracujeme na projektech střešních fotovoltaických elektráren v automobilce a nově na projektu využívání větrné energie. Průběžně hledáme nové možnosti alternativních zdrojů z různých oblastí energetiky,“ dodává jednatel podniku Ško-energo Jaromír Vorel.

David Tramba