Prvním českým investorům dochází trpělivost v kauze skupiny ThomasLloyd a obracejí se na právníky. Jak Ekonomickému deníku sdělil advokát Martin Halada z kanceláře Halada Legal, v tuto chvíli zastupuje 37 klientů, kteří marně čekají na peníze. A chystá se v nejbližších týdnech podat první žaloby na ThomasLloyd s cílem dosáhnout vrácení peněz.
Jen těchto 37 klientů nakoupilo v minulých letech dluhopisy skupiny ThomasLloyd v hodnotě zhruba 50 milionů korun. Výše investice se u jednotlivých lidí pohybuje od 100 tisíc do 8,5 milionu. „Českým investorům bylo nabízeno minimálně deset různých emisí dluhopisů vydaných v Česku a čtyři další emise vydané firmou ThomasLloyd Cleantech Infrastructure v Lichtenštejnsku,“ upozornil Martin Halada.
Jak Ekonomický deník před týdnem upozornil, Thomas Lloyd Cleantech Infrastructure Holding už skoro rok nevyplácí slíbené úroky držitelům dluhopisů. Investoři v roli tichých společníků marně čekají na peníze od poloviny roku 2020. Podle výroční zprávy české pobočky skupiny Thomas Lloyd dosáhl objem vydaných dluhopisů ke konci roku 2020 hodnoty 1,01 miliardy korun. Od té doby již firma žádné finanční výsledky nezveřejnila.
Podle Martina Halady je typickým poškozeným muž okolo 60 let, kterému nákup dluhopisů skupiny ThomasLloyd doporučil jeho finanční poradce. Složení věřitelů je podobné jako v případě jiných kauz padlých emitentů dluhopisů – často se jedná o lékaře, zubaře, vědce či jiné nadprůměrně vydělávající osoby. Někteří z nich požádali v souladu s pravidly emise o předčasné splacení dluhopisů – a nic nazpět nedostali. Právě v takových případech může být šance uspět u soudu.
ThomasLloyd slibuje: peníze pošleme
Proč firma svým českým klientům neplatí? Ředitel komunikace skupiny ThomasLloyd Marc Duckeck na dotaz Ekonomického deníku uvedl, že ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech) brzy obdrží platbu od takzvaného patrona, společnosti ThomasLloyd Cleantech Infrastructure Holding GmbH, a použije ji na úhradu úrokových plateb. „Přijetí platby ve prospěch vydavatele bylo naposledy oznámeno patronem za třetí čtvrtletí 2023, a to k 31. kalendářnímu týdnu. Úrokové platby ve prospěch držitelů dluhopisů zajistí emitent ihned poté,“ uvedl Marc Duckeck.
Podle mluvčího skupiny ThomasLloyd je třeba brát v úvahu, že tato firemní skupina investuje téměř výhradně do nelikvidních infrastrukturních aktiv neobchodovaných na burze. Je tudíž závislá na dividendách ze zisku nebo výnosu z prodeje firem, který je právě teď aktuální. „Děkujeme držitelům dluhopisů za trpělivost a důvěru a ujišťujeme je, že zajištění potřebné likvidity bude mít nejvyšší prioritu, aby bylo možné rychle obnovit platby,“ doplnil Marc Duckeck.
Konkrétně společnost investovala do sedmi velkých solárních parků v Indii o výkonu 234 MW a třech na Filipínách (80 MW celkem). V druhé jmenované zemi postavila také tři elektrárny na spalování biomasy o celkovém výkonu 70 MW. Další velký solární projekt v Indii o výkonu 200 MW je ve výstavbě, která se dle informací v zahraničních médiích zkomplikovala a prodražila.
Problémy v Německu i Británii
Na potíže s výplatou peněz ze strany investiční skupiny ThomasLloyd upozornil Ekonomický deník prvně na konci roku 2021. Skupina ThomasLloyd si zřejmě české investory oblíbila. Na svém webu má poměrně bohatou prezentaci v češtině a vydala také deset emisí korunových dluhopisů. Investici do skupiny ThomasLloyd také svým klientům doporučovali někteří finanční poradci, nebo také společnost Atlantik finanční trhy.
Na zastavení plateb si stěžují také investoři v jiných evropských zemích. Několik německých investorů se již dříve začalo se skupinou ThomasLloyd soudit. Problémy má tato původem německá investiční skupina také v Británii. Na konci dubna musela pozastavit obchodování s akciemi ThomasLloyd Energy Impact Trust na londýnské burze, protože nedokázala v požadovaném termínu sestavit a publikovat finanční výsledky za rok 2022.
David Tramba