INZERCE

ISLASOL I B je solární elektrárna o výkonu 14 megawattů, která se nachází na filipínském ostrově Negros. Foto: prezentace spol. ThomasLloyd

ThomasLloyd už tři roky neplatí českým investorům. V posledním roce nehradí ani úroky z dluhopisů

Desítky, možná stovky Čechů investovaly své prostředky do projektů investiční skupiny ThomasLloyd Cleantech Infrastructure Holding. Slíbený pravidelný výnos nedostávají investoři v roli tichých společníků, ale loňského podzimu už ani držitelé dluhopisů. Podle vyjádření skupiny ThomasLloyd se situace brzy změní a úroky z dluhopisů prý vyplatí již na počátku srpna.

Ekonomický deník hovořil se dvěma investory, kteří vložili své peníze do podnikání skupiny ThomasLloyd v oboru obnovitelných zdrojů. Redakce zná jejich jména, na jejich výslovné přání je nebudeme uvádět celá.

Jiří investoval do firmy skupiny ThomasLloyd v letech 2014 až 2016 celkem 63 tisíc eur. „Ze začátku vše šlapalo, jak mělo. Do půlky roku 2020 chodily pravidelné měsíční výnosy. Zhodnocení bylo 11 procent čistého, což bylo super. Bohužel v polovině roku 2020 se pravidelné splátky zasekly a od té doby přišla pouze jedna na konci roku 2021,“ popisuje svou zkušenost Jiří. Od té doby už přicházejí jen sliby o obnovení výplat výnosů, ale dodnes se tak nestalo.

Slibem nezarmoutíš

Od té doby ThomasLloyd obnovení výplaty výnosu slibuje, termín však neustále posouvá. Ekonomický deník má k dispozici poslední informační newsletter, ve kterém hovoří o vyplacení šesti měsíčních výplat v září a pěti dalších v prosinci 2023. Zpoždění firma odůvodňuje tím, že se opozdil chystaný prodej tří elektráren na biomasu.

Ještě v době, kdy pravidelné výnosy chodily, se Jiří rozhodl investovat další peníze. V srpnu roku 2018 koupil jeden dluhopis o nominální hodnotě jeden milion korun. Tyto korunové dluhopisy vydala dceřiná firma ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech) a zacíleny byly na české investory. Jedná se například o emisi s ISIN CZ0003515355 splatnou v roce 2025 a s úročením 7 procent za rok. Podle výroční zprávy české pobočky skupiny Thomas Lloyd dosáhl objem vydaných dluhopisů ke konci roku 2020 hodnoty 1,01 miliardy korun.

Jak dodává Jiří, do poloviny 2022 bylo vše v pořádku, čtvrtletní výnosy z dluhopisů firma pravidelně vyplácela. Od té doby nic. Investoři marně čekají již na čtyři úrokové platby. „Poslední výplatu výnosu z dluhopisu ThomasLloyd jsem obdržel na účet 8. srpna 2022. Od té doby mi nechodí žádné výnosy,“ potvrzuje investor Radovan, který se jako druhý „podělil“ s autorem článku o nepříjemnou zkušenost.

Zpoždění ve výplatě úroků potvrzuje také společnost Patria Finance, která od roku 2020 poskytuje službu úschovy cenných papírů držitelům dluhopisů ThomasLloyd. „Od druhé poloviny roku 2022 došlo ze strany ThomasLloyd opakovaně k posunutí termínu výplaty kuponů dluhopisů a k žádné platbě zatím nedošlo,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle.

Peníze už prý jsou na cestě

Ředitel komunikace skupiny ThomasLloyd Marc Duckeck na dotaz Ekonomického deníku uvedl, že ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech) brzy obdrží platbu od takzvaného patrona, společnosti ThomasLloyd Cleantech Infrastructure Holding GmbH, a použije ji na úhradu úrokových plateb. „Přijetí platby ve prospěch vydavatele bylo naposledy oznámeno patronem za třetí čtvrtletí 2023, a to k 31. kalendářnímu týdnu. Úrokové platby ve prospěch držitelů dluhopisů zajistí emitent ihned poté,“ uvedl Marc Duckeck.

Podle mluvčího skupiny ThomasLloyd je třeba brát v úvahu, že tato firemní skupina investuje téměř výhradně do nelikvidních infrastrukturních aktiv neobchodovaných na burze. Je tudíž závislá na dividendách ze zisku nebo výnosu z prodeje firem. Konkrétně společnost investovala do sedmi velkých solárních parků v Indii o výkonu 434 MW a třech na Filipínách (80 MW). V druhé jmenované zemi postavila také tři elektrárny na spalování biomasy (celkem 70 MW výkonu).

Němci se už s ThomasLloydem soudí

Na potíže s výplatou peněz ze strany investiční skupiny ThomasLloyd upozornil Ekonomický deník již na konci roku 2021. Skupina ThomasLloyd si zřejmě české investory oblíbila. Na svém webu má poměrně bohatou prezentaci v češtině a vydala také několik emisí korunových dluhopisů. Investici do skupiny ThomasLloyd také svým klientům doporučovali někteří finanční poradci.

Na zastavení plateb si stěžují také investoři v jiných evropských zemích. Několik německých investorů dalo věc k soudu. Podle informací na webech německých právních kanceláří bývají tyto žaloby u soudu často úspěšné. Například právníci firmy Gödel & Collegen se loni v lednu pochlubili vítězstvím u drážďanského vrchního zemského soudu, který firmě CT investment holding ze skupiny ThomasLloyd přikázal vrátit peníze nejmenovanému investorovi.

David Tramba