ČEZ může s prodejem polských elektráren Chorzów a Skawina narazit na zeď nezájmu. Uhelná aktiva jsou totiž natolik „toxická“, že je nikdo nechce. Polská média odhalila jen jednoho vážného zájemce, a sice největší tamní energetickou skupinu PGE. Další velké polské energetiky už zájem ztratily.

Jak dnes upozornil zpravodajský web wnp.pl, ve hře zůstává jeden vážnější zájemce, kterým je PGE neboli Polska Grupa Energetyczna. Největší polský výrobce elektřiny se o převzetí dvojice elektráren, které zkouší prodat ČEZ, zajímá od konce loňského roku. Oficiálně však nechce věc komentovat, protože je pravidlem „nekomentovat účast v procesu fúzí a akvizic nad rámec informační povinnosti pro burzu.“

Jak dále web wnp.pl zmínil, PGE se původně mělo ucházet o elektrárny Chorzów a Skawina v konsorciu s lídrem polského plynárenství PGNiG. Vedení PGNiG nicméně v únoru oznámilo, že zájem ztratilo. O měsíc později se ozvala druhá největší polská energetika Tauron, že zváží účast v soutěži. Po důkladném zvážení všech pro a proti však i Tauron oznámil, že nabídku nepodá. Vzhledem k poměrům na polském energetickém trhu je podle wnp.pl téměř vyloučeno, že by do soutěže vstoupil zahraniční investor.

Elektrárny Chorzów a Skawina nejsou příliš významné z hlediska výroby elektrické energie, pokrývají asi jedno procento polské spotřeby. Pro srovnání: kontroverzní Turów na polsko-česko-německém trojmezí vyrábí okolo pěti procent elektřiny v zemi. Význam však mají jako zdroj tepla pro okolní města. Elektrárna Skawina vytápí západní část Krakova. Chorzów dodává tepelnou energii do Katovic i dalších měst v průmyslovém hornoslezském regionu.

Odchod po 15 letech

Mezi oběma elektrárnami je jeden zásadní rozdíl. Modernější Chorzów s elektrickým výkonem 238 MW byl uveden do provozu v roce 2003, naopak Skawina (330 MW) je stará už více než šedesát let. ČEZ obě elektrárny koupil v roce 2006 od původního amerického vlastníka. Tehdy za ně zaplatil téměř 11 miliard korun. Vzhledem k ohlášenému odklonu od spalování uhlí zahájil ČEZ loni v září prodejní proces. Na konci června ČEZ obdržel závazné nabídky na koupi polských aktiv a zahájil jejich vyhodnocení.

Pokud by to vyšlo, jednalo by se o třetí velký odprodej zahraničních aktivit ze strany Skupiny ČEZ. Ke konci března se podařilo dotáhnout prodej rumunských dceřiných společností, v jednom balíku je za 24,6 miliardy korun koupily fondy skupiny Macquarie. Na konci července následovala divestice bulharských podniků z oboru distribuce a prodeje elektřiny, po zaplacení 8,6 miliardy korun je převzala investiční skupina Eurohold.

Mohlo by vás zajímat

David Tramba