Projekt trati z Ruzyně do Kladna udělá Metroprojekt za 112,3 milionů

Vizualizace plánovaného železničního terminálu na letišti Václava Havla. Repro: mdcr.cz

Příprava dalšího úseku železniční trati k pražskému letišti postoupila do další fáze. Správa železnic vybrala pro zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení k úseku Praha Ruzyně-Kladno společnost Metroprojekt, která uspěla v tendru s nabídkou 112,3 milionu korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. V současnosti je dokončen jediný úsek trati k letišti, celá trať by měla být zprovozněna do roku 2028.

Vítězem tendru na zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení trati z pražské Ruzyně na Kladno se stala společnost Metroprojekt. Zjistila to agentura ČTK ve věstníku veřejných zakázek.

O vypsání veřejné zakázky jsme informovali v březnovém textu

Správa železnic vypsala soutěž na projekt železnice Ruzyně-Kladno. Předpokládaná cena je 115 miliónů. Letiště trasa zatím míjí

Po rekonstrukci by se jednokolejná trať měla rozšířit o další kolej, zároveň bude elektrifikována. Traťová rychlost má být zvýšená až na 140 km/h. U stanic na úseku by mělo vzniknout celkem 1100 parkovacích míst, konkrétně v Hostivici, Jenči a Malém Přítočnu. Součástí rekonstrukce by měla být i modernizace těchto stanic.

Připravovaná trať je rozdělena na osm úseků. V současnosti je dokončen jediný z nich, Negrelliho viadukt, který byl otevřen na začátku června. Další úseky se začnou stavět za dva roky, začít by se mělo rekonstrukcí Masarykova nádraží. Už dříve Správa železnic získala územní rozhodnutí k úsekům Praha Výstaviště-Praha Bubny a mezi Kladnem a částí Ostrovec. Přípravné práce pokračují i na dalších částech. V květnu začala správa provádět inženýrsko-geologické vrty pro posouzení variant tunelového vedení trasy mezi stanicemi Praha-Dejvice a Praha-Veleslavín.

I o tomto projektu jsme mluvili v rozhovoru s generálním ředitelem Správy železnic

Brzy budeme na železnici jezdit rychleji a problémy se odradit nenecháme, říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Nabídku na optickou síť od privátní firmy odmítl

Celá trať by měla být dokončena do roku 2028 a stát by měla kolem 40 miliard korun.

-čtk-, -chl-