Neděle, 28. února, 2021

Příměstské vlaky odstavené kvůli poruchám na elektroinstalaci, které způsobil sníh, se postupně vrací na tratě

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Příměstské vlaky CityElefant, které ve středu v Praze a okolí vyřadil z provozu prachový sníh, se postupně vrací do provozu. Ve středu jich kvůli poruchám na elektroinstalaci nejezdila zhruba třetina ze dvou set. Mluvčí Českých drah Gabriela Novotná dnes na dotaz ČTK uvedla, že část byla opravená už ve středu a dnes firma očekává opravu několika dalších jednotek. Kapacita vlaků kolem Prahy tak bude ještě v příštích dnech snížená, situace by měla být stabilní od pondělí.

Příměstské vlaky CityElefant, které ve středu v hlavním městě a okolí vyřadil z provozu prachový sníh, se postupně vrací do provozu. Ve středu jich kvůli poruchám na elektroinstalaci nejezdila zhruba třetina ze dvou set. Dnes jsou podle Novotné odřeknuty pouze vlaky na lince S7 v úseku mezi Prahou a Českým Brodem. Cestující ale mohou využít souběžné linky S1. Ostatní spoje jsou v provozu bez omezení, ale se sníženou kapacitou.

„Dnes očekáváme opravu několika dalších jednotek. Poté již bude zajištěn provoz všech vlaků bez nutnosti odřeknutí spojů. Dočasně bude ještě v příštích dnech snížena kapacita vlaků, tedy nasazení jedné jednotky namísto dvou. Od pátku nasadíme do provozu navíc motorovou jednotku, která bude připravena operativně zajišťovat provoz v případě komplikací,“ uvedla mluvčí. Od pondělí pak ČD předpokládají zajištění stabilního provozu všech příměstských vlaků.

Asi třetinu elektrických vlaků CityElefant vyřadila ve středu z provozu porucha na elektroinstalaci, do které vnikly drobné krystaly zmrzlé vody. Běžně se sníh do elektroniky nedostane, problémem je pouze jemný prachový sníh, který tentokrát napadl ve velkém množství a pronikal dovnitř skrze výdechy chlazení, kde roztál a způsobil zkrat. Některé linky spojující hlavní město se Středočeským krajem tak byly zrušeny či omezeny, další nabíraly zpoždění. České dráhy vozy odstavily do vyhřívaných hal a jednaly také s výrobcem Škoda Vagonka o konstrukční změně výdechů chlazení.

Kvůli silným mrazům, které v Česku setrvávají od pondělí, bránily provozu vlaků i zamrzlé výhybky nebo trakční vedení. Dnes poprvé od začátku týdne to podle Novotné nezpůsobilo na dráze žádné větší omezení.

Podle meteorologů mají silné mrazy trvat minimálně do poloviny února.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter