Úterý, 30. listopadu, 2021

Při nehodě severomakedonského autobusu v Bulharsku zahynulo 45 lidí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejméně 45 lidí, včetně 12 dětí, přišlo o život při nehodě autobusu ze Severní Makedonie, který dnes časně ráno havaroval na dálnici na jihozápadě Bulharska. Autobus po nehodě, ke které došlo kolem druhé hodiny ranní středoevropského času, vzplál. Podle záchranářů bylo z hořícího autobusu vyproštěno sedm živých lidí, kteří byli převezeni do nemocnice v Sofii. Jejich stav je stabilizovaný, uvedla agentura Reuters.

„Je to obrovská tragédie,“ uvedl úřadující bulharský premiér Stefan Janev, který se vydal na místo nehody. Podle bulharského ministra vnitra Bojka Raškova zůstali cestující po nehodě uvězněni uvnitř autobusu. „Je to opravdu strašný obrázek,“ uvedl ministr.

Předseda severomakedonské vlády Zoran Zaev vyjádřil lítost nad neštěstím a soustrast pozůstalým.

Příčiny nehody bulharské úřady vyšetřují. Nejpravděpodobnější je podle nich buď lidská chyba nebo technická závada. Bulharská tisková agentura BGNES citovala také dopravní expertku, podle které je daný dálniční úsek problematický a celé léto se tu opravovaly díry ve vozovce.

V autobusu se severomakedonskou registrací cestovalo 52 lidí. Sedm přeživších – dvě ženy a pět mužů – převezli s popáleninami do nemocnice v hlavním městě Sofii. Nehodu nepřežil ani řidič, uvedla na svém webu agentura BGNES. Podle severomakedonského ministerstva zahraničí se autobus vracel z víkendového zájezdu do Istanbulu a na bulharské území vjel v pondělí pozdě večer.

Nejhorší v Evropě za více než deset let

Nejtragičtější havárie autobusu v Evropě se stala v březnu 2001, kdy spadl do řeky Douro v severním Portugalsku autobus a tři osobní automobily poté, co se zřítil kovový most, po němž právě přejížděly. Neštěstí nepřežilo celkem 59 lidí. Dnešní nehoda autobusu, při které v Bulharsku zahynulo nejméně 45 lidí, je nejtragičtější nehodou autobusu v Evropě za více než deset let.

Přehled nejtragičtějších nehod autobusů v Evropě (řazeno podle počtu obětí):

59 mrtvých – 4. března 2001, Portugalsko

Autobus se zřítil do řeky Douro v severním Portugalsku z výšky 50 metrů, když jeden mostní pilíř nevydržel nápor vody a strhl s sebou i část mostu. Spolu s ním spadly i tři automobily s deseti lidmi. Zahynulo celkem 59 lidí.

56 mrtvých – 30. prosince 1990, Rusko

Při srážce autobusu s nákladním autem na silnici mezi Rostovem a Voroněží na jihozápadě Ruska zemřelo 56 osob. Tragickou situaci zkomplikoval požár, který zachvátil trosky obou vozů.

53 mrtvých – 31. července 1982, Francie

Poblíž Beaune na dálnici mezi Paříží a Lyonem se srazily dva autobusy. Zahynulo 53 osob, z toho 44 dětí.

45 mrtvých – 19. srpna 1992, Španělsko

Autobus, který jel z Barcelony do Sevilly, vyjel nedaleko města Castellón v zatáčce přípojky k dálnici ze silnice a převrátil se. Neštěstí si vyžádalo 45 mrtvých.

45 mrtvých – 12. října 2010, Ukrajina

Při srážce posunovací elektrické lokomotivy s linkovým autobusem u města Marganěc na jihovýchodě Ukrajiny zemřelo 45 lidí. Před přejezdem autobus nejprve na pokyn světelného a zvukového výstražného zařízení zastavil, ale těsně předtím, než na přejezd vjela lokomotiva, se znovu rozjel.

nejméně 45 mrtvých – 23. listopadu 2021, Bulharsko

Nejméně 45 lidí, včetně 12 dětí, přišlo o život při nehodě autobusu ze Severní Makedonie, který havaroval na dálnici na jihozápadě Bulharska. Autobus po nehodě vzplál.

43 mrtvých – 13. května 2000, Bosna a Hercegovina

Autobus, vezoucí muslimské poutníky, prorazil u města Kakanj (asi 50 kilometrů severozápadně od Sarajeva) svodidla a spadl do řeky Bosny do hloubky 20 metrů. Na místě zemřelo 42 cestujících, jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice.

43 mrtvých – 23. října 2015, Francie

V jihozápadní Francii, asi 50 kilometrů východně od Bordeaux, se čelně srazily autobus s nákladním autem převážejícím dřevo. Po nehodě začala obě vozidla hořet, o život přišlo 40 důchodců, kteří jeli z nedaleké obce na jednodenní výlet k pobřeží, oba řidiči a malý syn šoféra nákladního vozu.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter