Zisk Skupiny ČEZ skokově roste. Jen za první pololetí státem ovládaný lídr energetického trhu v Česku vydělal 33,6 miliardy korun po zdanění, za celý rok to zřejmě bude 60 až 65 miliard korun. Téměř jistě tak padne rekord z roku 2009, kdy ČEZ vydělal zatím rekordních 52 miliard korun po zdanění (text doplněn v 11:15 o vyjádření finančního ředitele ČEZ).

Konsolidované tržby ČEZ za pololetí meziročně vzrostly o 20,6 procenta na 130,5 miliardy korun, provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 88 procent na 59,3 miliardy korun. Hlavním tahounem růstu byly vyšší prodejní ceny vyrobené elektřiny. Jedinou oblastí, kde se Skupině ČEZ v letošním roce nedaří, je prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům; marže z prodeje zde spadla do mírně záporných čísel.

Ziskový trading, slabý retail

Jak ve vyjádření pro Ekonomický deník uvedl finanční ředitel ČEZ Martin Novák, pokles marže z dodávek energie zákazníkům souvisí s loňským bankrotem Bohemia Energy a dalších obchodníků. „ČEZ tehdy musel převzít stovky tisíc nových zákazníků a musel pro ně nakoupit elektřinu a plyn za nepříznivých podmínek na velkoobchodním trhu,“ vysvětlil Martin Novák.

Naopak nebývale vysoké zisky vytváří v letošním roce oddělení tradingu, které se zabývá spekulativním nákupem a prodejem elektřiny, plynu či emisních povolenek napříč Evropou. Za pololetí to bylo více než 7 miliard korun. „K tomu bych chtěl dodat, že většinu těchto obchodů provádíme v západní Evropě. Na země střední Evropy připadá pouze 11 procent objemu těchto obchodů,“ doplnil Martin Novák.

Netto výroba elektřiny v elektrárnách Skupiny ČEZ meziročně klesla o tři procenta na 24,2 miliardy kilowatthodin. Vzhledem k extrémním cenám zemního plynu musel ČEZ omezit výrobu v paroplynové elektrárně Počerady o 47 procent. Horší podmínky omezily také provoz vodních elektráren, naopak výroba v ostatních typech elektráren (včetně jaderných a uhelných) se mírně zvýšila.

Před rokem to byla bída

Oproti loňskému roku jsou výsledky ČEZ výrazně lepší. V prvním pololetí roku 2021 totiž skoro celý čistý zisk „vymazaly“ opravné položky k hodnotě uhelných aktiv, tedy hlavně Severočeských dolů a polských uhelných elektráren. Neočištěný čistý zisk tehdy spadl na 1,43 miliardy korun. Celkové výsledky zachránilo až druhé pololetí, kdy ČEZ začal profitovat z růstu cen elektřiny na velkoobchodním trhu.

Na základě silných výsledků za první polovinu roku Skupina ČEZ navyšuje celoroční výhled ukazatele EBITDA na úroveň 110 až 115 miliardy korun a čistý zisk má dosáhnout 60 až 65 miliard.

Mohlo by vás zajímat

Příspěvek jednotlivých oblastí podnikání k nárůstu provozní ziskovosti ČEZ v roce 2022. Zdroj: ČEZ

„Tato predikce je vystavena riziku vývoje cen komodit, disponibility výrobních zdrojů a riziku potenciálního zavedení sektorové či jiné daně v ČR. Aktuální predikce celoročního zisku indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 48 až 52 miliard korun“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Příspěvek k derusifikaci energetiky

Vedení ČEZ dále při oznámení výsledků za první pololetí komentovalo také otázku energetické bezpečnosti a snižování závislosti na dodávkách z Ruska. V této oblasti se podařilo dosáhnout pokroku, který shrnujeme v bodech níže:

  • ČEZ vybral nové dodavatele jaderného paliva pro Temelín, kterými budou od konce roku 2024 Westinghouse a Framatome (nahradí ruský Tvel). Připravuje také změnu dodavatele paliva pro starší jaderné bloky v Dukovanech.
  • ČEZ s podporou české vlády získal podíl na kapacitě v LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu, a to včetně přepravních tras do České republiky. Česko tak může od září začít dovážet až 3 miliardy m3 zemního plynu ročně z jiných zemí než z Ruska.
  • Navýšení zásob zemního plynu: k 30. červnu měl ČEZ v pronajatých zásobnících v Česku celkem 3,6 TWh plynu, pro Správu státních hmotných rezerv ČR do strategické zásoby nakoupil 2,4 TWh plynu.
  • ČEZ koupil v červnu od původního ruského vlastníka společnost Škoda JS, která zajišťuje údržbu a servis všech jaderných reaktorů v České republice. Nyní ČEZ zveřejnil také kupní cenu, která dosáhla 1,6 miliardy korun.

David Tramba