INZERCE

Černouhelná elektrárna v Dětmarovicích, pohled z letadla. Foto: Skupina ČEZ

ČEZ odepsal uhelné doly. Výsledkem je propad zisku o 90 procent

Chcete důkaz, že dobývání a spalování uhlí je technologií minulosti a že skončí poměrně brzy? Takovým důkazem může být postup vedení Skupiny ČEZ, které snížilo účetní hodnotu Severočeských dolů o 8,7 miliardy korun. Uhlí je už zkrátka bezcenné. Tento zásah srazil hodnotu čistého zisku Skupiny ČEZ za pololetí o 90 procent na 1,43 miliardy korun.

Dlužno dodat, že ČEZ nesnižoval pouze účetní hodnotu Severočeských dolů. Opravné položky vytvořil také k hodnotě polské uhelné elektrárny Chorzów (o 1 miliardu korun), k hodnotě odprodaných rumunských aktiv (o 1,15 miliardy) a bulharské distribuce, kterou ČEZ prodal skupině Eurohold na konci července (o 799 milionů korun). V součtu se tak jednalo o opravné položky za více než 11,6 miliardy korun.

Podle vyjádření Skupiny ČEZ jsou provozní výsledky za první pololetí v souladu s výchozími ambicemi. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 31,6 miliardy korun, meziročně o 7,1 miliardy méně. Meziroční srovnání je ovlivněno prodejem rumunských aktiv a také neopakovatelnými mimořádnými zisky ze zajišťovacích kontraktů v loňském prvním pololetí. Díky pozitivnímu vývoji na trhu s elektřinou navyšuje Skupina ČEZ celoroční výhled EBITDA na úroveň 58 až 60 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na 18 až 20 miliard korun.

Čistý zisk Skupiny ČEZ (bez menšinových podílů) za první pololetí dosáhl výše 1,43 miliardy korun a meziročně klesl o 90 procent. Pokud bychom tento zisk očistili o mimořádné vlivy, dosáhl by výše 11,3 miliardy korun. Jenže i to je výrazný meziroční sešup (o 5,1 mld. Kč). Čistý zisk negativně ovlivnilo zhoršení střednědobých tržních podmínek pro uhelnou energetiku v návaznosti na zvýšení klimatických cílů na úrovni EU a také doporučení Uhelné komise ČR ukončit spalování uhlí nejpozději do roku 2038.

Hlavní finanční výsledky Skupiny ČEZ za 1. pololetí 2020 a 2021. Zdroj: prezentace Skupiny ČEZ

„Provozní výsledky hospodaření se vyvíjejí v souladu s našimi výchozími ambicemi. Pokračujeme v naplňování naší akcelerované strategie Čistá Energie Zítřka zaměřené na růst podílu bezemisních zdrojů a na Českou republiku a střední Evropu. Emisní intenzita CO2 Skupiny ČEZ při výrobě elektřiny poklesla v prvním pololetí meziročně o 19 procent a dokončili jsme prodej bulharských aktiv za 8,6 miliardy korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Výroba v uhelných zdrojích klesla o 23 procent – zejména v důsledku prodeje elektrárny Počerady a odstavení elektrárny Prunéřov I. Běhm srpna ČEZ vyřadí z provozu také uhelnou elektrárnu Mělník III o výkonu 500 megawattů. Více energie naopak vyrobily jaderné a vodní elektrárny. Významně vzrostl prodej elektřiny a plynu koncovým zákazníkům v České republice. U elektřiny došlo k nárůstu o 11 procent, u plynu dokonce o 20 procent, což souvisí s rychlým oživením ekonomiky.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně vzrostla o 9 procent, klimaticky a kalendářně přepočtený růst byl o 7 procent. Spotřeba velkých podniků rostla meziročně o 8 procent, spotřeba domácností o 2 procenta. Celkově dosáhla spotřeba vyšší úrovně než v roce 2019, tedy před rozšířením covidu-19 do Evropy.

David Tramba