INZERCE

Premiér Andrej Babiš ukazuje vývoj investic do rozpočtu armády na tiskové konferenci 13. 5. 2020. Repro: ČT24

Premiér Babiš nechce škrtat v rozpočtu na armádní zakázky

Armáda by se měla zbavit zastaralé ruské techniky a dokončit přezbrojení na moderní systémy. Největší armádní projekt za 52 miliard na pořízení 210 bojových vozidel pěchoty by měl být dokončen v původním plánu. Dnes to řekl premiér Andrej Babiš.

Radikální otočka. Tak by se dalo ohodnotit dnešní prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO) o investicích do armády. Zatímco na začátku korona krize se mluvilo o tom, že se bude muset v armádních zakázkách škrtat a jako první byla zmíněna bojová vozidla pěchoty. Dnes na tiskové konferenci s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO), náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou a pověřeným náměstkem sekce vyzbrojování ministerstva obrany Luborem Koudelkou Babiš řekl, že by armáda měla dostat všech požadovaných 210 bojových vozidel pěchoty.

„Je důležité pokračovat v investicích. Čelíme velkému propadu HDP, očekává se propad 587 miliard. Je potřeba, abysme armádu kompletně přezbrojili a zbavili se ruské techniky. Velká debata je o samozřejmě o bojových vozidlech pěchoty (BVP), hledáme varianty financování, ale byla by škoda zakázku odložit. Myslím, že bysme měli pořídit 210 BVP,“ řekl na tiskové konferenci Babiš.

Podle něj je Armáda ve finální fázi tendru na děla ráže NATO 155 mm, což je potřeba také dotáhnout do konce. „Je potřeba také nakoupit nová armádní vozidla. Armáda má stále vozy UAZ, které byly použity už v roce 1997 při povodních. To, že nová vozidla potřebují dokládá také to, že se objevily případy, kdy některá auta nevyjela, když byla potřeba s koronavirovými opatřeními,“ dodal Andrej Babiš. Prozradil také, že dnes ministerstvo obrany podepsalo tendr na dodávku balistických vest se společností STV Group na 1,67 miliardy korun.

Babiš také vyslovil velké poděkování všem vojákům, včetně armádních mediků za nasazení při zvládání koronavirové krize.

Důraz na zapojení českého průmyslu a subdovavatelů je na prvním místě

Ministr obrany Lubomír Metnar také vyslovil slova díků v souvislosti s plněním úkolů při pomoci v boji s koronavirem. „Vím, že se musíme zbavit zastaralé ruské techniky, jsou útvary, kde je technika stará až 40 let. Armáda vždycky pomáhá a nemůže být na prvním místě, když se má škrtat,“ zdůraznil Metnar s tím, že armádní zakázky jsou velkým přínosem pro domácí průmysl, vrací peníze do české ekonomiky prostřednictvím daní a mezd. „V předchozích desetiletích nebyly investice do armády a my to musíme zajistit. V současné době ladíme modely financování, abychom nákupy rozložily v čase a byli jsme schopni to ufinancovat,“ řekl Metnar a zdůraznil, že armáda již v březnu uvolnila ze svého rozpočtu 3 miliardy korun.

Obrana uvolní na řešení následků krizové situace 2,9 mld. Kč

„Za poslední dva roky jsme uzavřeli smlouvy za 5 miliard korun s domácími firmami.

Ministr obrany Lubonír Metnar na tiskové konferenci k investicím v arnádě. 13. 5. 2020. Repro: CT24.cz

Nejčerstvěji je to zakázka až na 47 tisíc balistických vest až za 1,7 miliardy korun STV Group v nejvyšší balistické ochraně třídy 4. Loni jsme podepsali s další českou firmou Argun za půl miliardy zakázku na balistické zbraně. Z posledních 92 uzavřených smluv s hodnotou nad 50 milionů korun je 81 s českými firmami. V případě nákupu od zahraničních firem požadujeme alespoň 30 %,“ dodal Metnar.

Na zapojení domácího průmyslu apelovala i Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu i někteří politici. 

Nákup zbraní od České zbrojovky podle Metnara znamená návratnost ve mzdách 900 mio Kč. „Celkem jsou nyní plánovány projekty za 68 miliard korun (BVP, Shorad, dělo 155 mm), 65 miliard půjde do HDP a 27 miliard do daňových odvodů. V souvislosti s těmito projekty by mohly být investovány až 2 miliardy korun do výzkumu a vývoje,“ dodal Metnar.

Metnar také řekl, že byl rád, kdyby smlouvy na tyto projekty byly uzavřeny do konce roku. Podle náměstka ministra obrany Lubora Koudelky, který je pověřen řízením sekce vyzbrojování a akvizic, je připraveno několik variant, jak nákupy rozložit do více let. „Zpracováváme různé varianty. Teď jsme připravili plán rozložení do 6 let, oslovíme potenciální dodavatele a budeme čekat na jejich reakci,“ řekl Koudelka, který ještě před tiskovou konferencí prezentoval činnost své sekce a její plány poslancům výboru pro obranu.

Jiří Reichl