INZERCE

Generální ředitel Pražské energetiky (PRE) Pavel Elis. Zdroj: PRE

Pražská energetika loni navzdory krizové situaci navýšila čistý zisk o 32 procent na více než 3 miliardy korun

Loňský zmatek na trhu s elektřinou a plynem přispěl ke skokovému růstu tržeb i zisku Pražské energetiky. Čistý zisk celé skupiny za loňský rok dosáhl 3,335 miliardy korun a oproti roku 2021 vzrostl o více než 32 procent. Tržby se s ohledem na růst cen meziročně zvýšily o 64 procent na 37,3 miliardy korun. Pražská energetika (PRE) to uvedla v právě zveřejněné výroční zprávě za rok 2022.

PRE loni profitovala z omezení konkurenčního prostředí na českém trhu. Někteří dodavatelé zkrachovali (Bohemia Energy, Lumius aj.), jiní omezili svou působnost na trhu pro velké odběratele. PRE naopak zákazníky dál nabírala. Meziročně tak vzrostl objem dodávek elektřiny o 12 procent na 6,39 TWh (6,39 miliardy kWh) a dodávek plynu o 13 procent na 0,99 TWh.

Hlavní podíl na dosažených výsledcích má mateřská společnost Pražská energetika, zaměřená na prodej energie zákazníkům, a dceřiná PREdistribuce, která provozuje distribuční síť na území hlavního města. Postupně PRE proniká i do dalších oborů podnikání. Třeba do výstavby střešních fotovoltaik nebo poskytování energetických služeb s garancí úspor, neboli EPC kontraktů.

PRE chce významně expandovat v oboru výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, do roku 2030 chce uvést do provozu nové zdroje o výkonu minimálně 300 megawattů. První fotovoltaické parky již společnost chystá, nejdále je projekt rozšíření FVE Pozorka u Kladrub na Tachovsku. Letos chce PRE začít také s výstavbou velké solární elektrárny u Nového Sedla v Karlovarském kraji (23,5 MW). Dnes společnost vlastní fotovoltaické zdroje o výkonu 25,7 megawattů a větrné elektrárny o výkonu 4 megawattů.

Dobíjecí stanice Pražské energetiky (PRE). Foto: PRE

Další oblastí zájmu PRE je čistá mobilita. V několika posledních letech investovala za podpory evropských fondů do veřejné dobíjecí infrastruktury. V minulém roce PRE rozšířila síť veřejných dobíjecích stanic o 150 míst, celkový počet provozovaných dobíjecích stanic se tak přiblížil číslu 500. Je tak druhým největším provozovatelem veřejných dobíjecích stanic v České republice po Skupině ČEZ.

V závěru výroční zprávy komentovalo vedení společnosti také dopad zavedení daně neočekávaných zisků dodatečnou sazbou 60 procent – tzv. windfall tax. „Podle analýzy schválených hospodářských plánů na roky 2023 až 2025 by tato daň neměla Skupinu PRE významněji zatížit,“ uvedla PRE.

Pražská energetika je tradičním dodavatelem energie na území hlavního města s historií sahající do roku 1897. Dnes je třetím největším prodejcem elektřiny na liberalizovaném českém trhu. Hlavním akcionářem PRE je konsorcium města Prahy a německé Energie Baden-Württemberg (EnBW), které vlastní přes 58 procent akcií. Dalších 41,4 procenta akcií drží EnBW samostatně.

David Tramba