Neděle, 1. srpna, 2021

Pražská burza má svou Teslu. Akcie Pilulky vylétly za dva měsíce na dvojnásobek

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Český akciový trh měl v minulých letech pověst strnulého, možná až nudného místa. Pomalu se to začíná měnit. Stojaté vody na pražské burze v posledních měsících řádně rozhýbala společnost Pilulka Lékárny. Akcie provozovatele kamenných lékáren i online prodeje léčiv od začátku roku narostly o 112 procent na pátečních 1250 korun za kus.

Velký zájem doprovázel už veřejný úpis akcií Pilulky v říjnu loňského roku. Nabízených 725 tisíc akcií se prodalo za maximální upisovací cenu 424 korun. Zájem byl ovšem vyšší – investoři chtěli nakoupit šestkrát více akcií. „Pilulka je skvělá firma pro pražskou burzu, neboť v sobě kombinuje e-commerce a farmaceutický sektor, což je zvlášť nyní výborné spojení,“ uvedl po ukončení úpisu akcií generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petra Koblic.

Hned v první den obchodování – tedy 26. října – kurs skokově narostl z 424 na 500 korun za akcii. Po zbytek roku růst pokračoval a do Nového roku akcie Pilulky vstoupily s cenou 590 korun za akcii. Zmíněný titul nadále zůstává na trhu Start, který je určen pro menší podniky. Pilulce s tržní hodnotou 3,1 miliardy korun a vysokým objemem obchodů by přitom slušel více hlavní burzovní trh.

Někteří investoři věří, že i po dvojnásobném růstu jsou akcie Pilulky výhodnou příležitostí k nákupu. Společnosti z oboru e-commerce se podle slov investora Jaroslava Šury ve světě běžně obchodují za dvoj- až trojnásobek ročních tržeb. Jedna akcie Pilulky by podle tohoto klíče mohla stát zhruba 2000 korun. Zájem investorů o oblast online prodeje podle Jaroslava Šury dobře potvzuje nedávný vstup nových investorů do projektu Rohlik.cz; ten podle informací Hospodářských novin celou zmíněnou firmu ocenil na zhruba 16 miliard korun.

Růst cen akcií Pilulky od počátku roku. Zdroj: BCPP

Zatím největší „jízdu“ na pražské burze předvedly akcie společnosti Photon Energy, která staví a provozuje solární elektrárny. Ještě v lednu roku 2019 se jedna akcie obchodovala za 8,7 koruny, dnes je kurz téměř na desetinásobku – na hodnotě 82,5 koruny za akcii. Photon Energy je od počátku letošního roku na hlavním trhu burzy, ale na další růst to nevypadá. Akcie se už mnoha investorům zdají být poněkud drahé.

Upozornění: výše zmíněným článkem nechceme nikoho navádět k nákupu akcíí Pilulky. Štěstí na burze bývá vrtkavé a naděje na atraktivní zhodnocení peněz bývá vyvážena rizikem, že to nedopadne dobře.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter