Nejistá ekonomická a bezpečnostní situace by měla být spouštěcím signálem pro posilování strategických zásob České republiky. Správa státních hmotných rezerv by měla dostat přidáno. Shodli se poslanci hospodářského výboru.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) by podle názoru poslanců hospodářského výboru měla dostat pro příští rok přidáno 375 milionů korun. Důvodem je navýšení strategických zásob ropy a obnova pohotovostních zásob. Vyplývá to ze včerejšího usnesení výboru.
Česká republika má na základě svých vlastních strategických rozhodnutí v návaznosti na evropské závazky mít zásoby ropy na 90 dnů spotřeby. Obvykle však zásoba bývá větší, cca o 5 dnů. Při projednávání rozpočtu Správy státních hmotných rezerv, která skladování strategických surovin zajišťuje v Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR však vyšlo najevo, že se poslancům zdá tříměsíční jistota málo. „Naše země si zasluhuje větší zásoby strategických surovin. Já bych se přikláněl ke 120 dnům až půl roku,“ řekl na jednání výboru František Laudát z TOP 09.
Stejného názoru byli i poslanci Vlastimil Vozka a Milan Urban, kteří potvrdili, že podvýbor pro energetiku podporuje zvýšení skladovacích kapacit SSHR. „To není jen cíl, ale i závazek. Musíme se na něj dostat nejen z hlediska domácích závazků, ale i mezinárodních. To však znamená, že se musí také investovat ve společnosti MERO. Takže musí být v tomto ohledu koordinovaný přístup. Nejen z bezpečnostních, ale i ekonomických hledisek je potřeba narýsovat trajektorii, jak se k takovým zásobám dostat,“ uvedl Urban. Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra představuje navýšení zásob o jeden den cca 200 milionů korun.
S navýšením ropných zásob souhlasil i další poslanec Jeroným Tejc. „Je doba na to, nakoupit další zásoby ropy. Jenom se obávám, jestli ji bude kde skladovat,“ vznesl dotaz Tejc. Po ujištění Švagra, že jednodenní zásoby jsou pro skladovací kapacity dodavatelských firem „malinou“ neváhal pro usnesení zvednout ruku.
Výbor nakonec odhlasoval, že plénu poslanců doporučuje, aby návrh rozpočtu SSHR přijal a rozpočet navýšil o 375 milionů korun na navýšení zásob ropy o 1,5 dne (300 milionů) a 75 milionů pak poslanci navrhují použít na obnovu dalších pohotovostních zásob. Vše by mělo jít z kapitoly státního rozpočtu Všeobecná pokladní správa (398). Poslanci navíc žádají Vládu o „předložení závazného rozpočtového výhledu na zajištění navýšení ropy a ropných produktů na 120 dnů do 31. května 2017.“ Jinými slovy chtějí, aby ministři Sobotkova kabinetu stanovili harmonogram, podle nějž se budou strategické zásoby ropy zvyšovat. Protože pokud by se pokračovalo včera stanoveným tempem, na 120 dnů zásob by se ČR dostala cca za 18 let.
Jiří Reichl
Správa státních hmotných rezerv v našich dřívějších článcích:
ČR může odvézt naftu z německého Krailingu 12.7.201603
ČR může odvézt naftu z německého Krailingu 12.7.2016
Stát se chce zbavit tisíců tun topného oleje. Zájem ale není velký 29.6.2016
Krize v rafinerii Kralupy zažehnána 10.6.2016
Výroba benzinu v Unipetrolu může stát několik měsíců 30.5.2016