INZERCE

ČEPRO by mohlo skladovat ropu pro Itálii

Ropa a další výrobky z ní patří k důležitým obchodním artiklům všude na světě. Nejde jen o cenu za barel, která v poslední době padá a řidiči díky tomu tankují levněji. 

Velké peníze se točí také kolem přepravy ropy a jejího skladování. Státy si strategické zásoby navzájem skladují (ČR má například zásoby v Německu, ale zároveň pro Němce skladuje), či si určité kapacity rezervují na tzv. „tikety“, které zaručují, že držitel takového tiketu v případě potřeby strategickou surovinu uskladněnou na území cizího státu dostane. Nyní je na stole možnost, že by hlavní český hráč v této branži, společnost ČEPRO, na níž si kdysi brousil zuby i Radovan Krejčíř, mohla skladovat ropu a další produkty pro Itálii.

Podle informací Ekonomického deníku bylo nedávno osloveno české velvyslanectví v Římě s dotazem, zda by Česká republika mohla pro Itálii skladovat část strategických zásob ropy. Italové už takové námluvy zkoušeli v roce 2013, ale z kontraktu nakonec nic nebylo. Skutečnost, že to nyní myslí vážně naznačuje jimi připravené memorandum, které podrobně rozebírá systém reportingu stavu skladových zásob s ohledem na požadavky nejen italské strany, ale také evropských institucí. Další skutečností, že Italové potřebují své zásoby skladovat mimo Apeninský poloostrov je fakt, že v nedávné době uzavřeli podobné smlouvy s Německem, Francií, Slovinskem, Maďarskem, Španělskem, Maltou, Dánskem a Spojeným královstvím.

V České republice je již věc projednána na Ministerstvu průmyslu a obchodu, Ministerstvu zahraničních věcí, Správě státních hmotných rezerv a především ve společnosti Čepro, která by ropu fyzicky skladovala, respektive by zajišťovala „tiketing“ – tedy rezervaci nasmlouvaného množství surovin pro vládu Itálie. „S ohledem na energetickou bezpečnost státu byl záměr italské strany přednesen i Správě státních hmotných rezerv, která vyjádřením svého předsedy s projektem souhlasí za předpokladu, že nebudou sníženy a ohroženy v současné době v Čepro, a.s. ochraňované nouzové zásoby SSHR. Vzhledem k tomu, že tato situace nehrozí, nejsou spatřovány žádné překážky, které by bránily uzavření Memoranda,“ stojí v důvodové zprávě k memorandu, jež má Ekonomický deník k dispozici. Čepro by také logicky bylo příjemcem poplatků za skladování a administrativu, odhadem by mělo jít o miliony korun ročně a „italská ropa“ by měla být skladována v nejvíce třech skladech.

Jak se skladuje ropa

Ropa, benzin a další podobné produkty se skladují v obřích zásobnících, dnes jsou běžné zásobníky, které jsou pod úrovní terénu. Sklady jsou velmi pečlivě hlídány nejen fyzickou ostrahou, ale také nejmodernější technikou. Některé z nich jsou známé, některé jsou utajovány z důvodu bezpečnosti nejen lidí žijících v okolí, ale také surovinové bezpečnosti státu. Z tohoto důvodu se také skladují zásoby v jiných zemích. Každý stát musí mít povinné minimální zásoby ropy pro případ výpadku dodávky, útoku na ropovod, havárie atd. Hraniční limit je 90 dnů, Česká republika standardně mívá zásoby nad touto hranicí (obvykle kolem 95 dnů). O udržování této hranice se v ČR stará Správa státních hmotných rezerv a její obchodní partneři. O tom, že skladování strategických surovin mezi různými zeměmi je věc složitá a lítají v ní ohromné částky se česká veřejnost nedávno přesvědčila, když vyšel najevo skandál se skladováním české ropy u firmy Viktoriagruppe (část skladů v Česku, část v Německu). Viktoriagruppe upadla do insolvence a ustanovený insolvenční správce odmítá uznat, že by část ropy v jejich zásobnících patřila českému státu. S vysokou pravděpodobností tak Česká republika o dvoudenní zásoby ropy v hodnotě stamilionů korun přijde.

Jiří Reichl