INZERCE

Rafinerie v Litvínově. Foto: Unipetrol

Výroba benzinu v Unipetrolu může stát několik měsíců

Situace v Unipetrolu RPA po havárii na krakovací jednotce je vážnější, než se zdálo. Výroba benzinu může stát až čtvrt roku. Situaci řeší správa hmotných rezerv a také vláda.

Před týdnem (23. 5.) se na ministerstvu průmyslu a obchodu konala schůzka, jejíž obsah nebyl pro ministra Jana Mládka a další zúčastněné příjemný. Generální ředitel společnosti Unipetrol RPA Marek Switajewski osobně informoval o situaci v rafinérii Kralupy nad Vltavou a dalších krocích, které jeho firma musí učinit. Z jeho stanoviska vyplynulo, že firma musí přestat vyrábět benzín a tato situace se může protáhnout na 2-3 měsíce.

Dne 17. 5. 2016 došlo k havárii – výbuchu na jednotce fluidního katalytického krakování (FCC) v rafinérii Kralupy nad Vltavou, který povede k neplánovanému odstavu zpracování dne 22. 5. 2016Předpokládáme, že zpracování kralupské ropy bude obnoveno v horizontu 2-3 měsíců V souvislostí s touto mimořádnou situací očekávám výpadek v produkci paliv ve výši 100 kt benzinů automobilových, 100 kt motorové nafty a 15 kt tryskového petroleje, a to jak v měsíci červnu, tak v červenci,“ uvedl Switajewski.

Kromě toho, že rafinérie nevyrábí benzín, má také jiný problém. Kam uskladnit ropu, kterou za normálních okolností průběžně zpracovává. Switajewski proto požádal Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o uskladnění 100.000 t ropy, kterou firma již má v areálu a nelze ji odklonit. Podle informací Ekonomického deníku SSHR již na základě této události připravuje dodatek smlouvy s klíčovým partnerem pro ukládání pohonných hmot, společností MERO, aby v případě takovýchto mimořádných událostí bylo možno využívat skladovací prostory MERO i pro třetí strany. Tuto informaci Ekonomickému deníku potvrdil přímo předseda SSHR Pavel Švagr.  „Unipetrol nás dnes požádal, jestli by bylo možné využít volnou kapacitu, kterou máme rezervovanou u společnosti Mero. Vzhledem k tomu, že se jedná o tzv. sladkou ropu, potřebujeme s majitelem skladu projednat technické a právní možnosti. Tato jednání proběhnou ještě během tohoto týdne,“ uvedl Švagr.

Mluvčí MERO Radomíra Doležalová upřesnila, že jednání se SSHR o možnosti naskladnění ropy Unipetrolu do nádrží vyhrazených pro skladování státních hmotných rezerv proběhnou během tohoto týdne. „Je naší snahou v této komplikované situaci Unipetrolu maximálně pomoci,“ dodala Doležalová.

Unipetrol zároveň SSHR žádá, aby mu SSHR uvolnila státem skladovaný benzín za účelem prodeje na českém trhu. Vzhledem k povinným zásobám, které každý stát musí uchovávat a jsou stanoveny na 90 dnů spotřeby benzínu, však SSHR může zapůjčit  „jen“ 20.000t pohonné hmoty. Což je hluboko pod požadavky Unipetrolu. O případné zápůjčce bude muset nejspíš rozhodnout vláda.

Vzhledem k nestandardní situaci, rozhodl předseda SSHR Pavel Švagr o svolání NESO (Národní organizace pro společný postup ve stavu ropné nouze), aby byla závažnost situace odborně posouzena a stanoveny další kroky při dodržení veškerých postupů a povinností stanovených národní i evropskou legislativou. V této skupině zasedají zástupci státní správy (SSHR, MPO, MF, MZV, ČSÚ), zástupci silových složek (Policie, AČR) a zástupci výrobních a distribučních společností (UNIPETROL RPA, s.r.o., MERO, a.s., ČEPRO, a.s., MOL, a.s., Shell, a.s.).

Členové NESO se shodli na tom, že je nutné v řádu několika dní vypracovat detailní analýzu jako podklad pro kvalifikované posouzení a rozhodnutí o dalším postupu.

„V současné chvíli je vysoce pravděpodobné, že kritickou situaci vyřeší komerční sektor bez nutnosti zásahu SSHR či vlády ČR. To vše za předpokladu, že nenastane další nepříznivá situace, kterou by mohla být například porucha produktovodu z Bratislavy do ČR. Nezanedbatelnou roli při vývoji této situace má také vývoj zásobování produkty v okolních státech, zejména pak plánované odstávky rafinérii a rovněž i nárůst spotřeby v letních měsících,“ uvádí se ve zprávě pro ministry.

 

Jiří Riechl