Další investor by chtěl v Polsku postavit jadernou elektrárnu založenou na technologii menších modulárních reaktorů. Tímto zájemcem je těžební podnik KGHM Polska Miedź, který podepsal ve Washingtonu smlouvu o dodávce technologie s americkým startupem NuScale Power.
Podpisu dohody se účastnil polský vicepremiér Jacek Sasin i zástupci americké administrativy. Sasin polským médiím prozradil, že v první fázi by zvažovaná elektrárna měla mít čtyři bloky po 77 megawattech, do budoucna by se mohla rozšířit na dvanáct malých modulárních reaktorů (SMR). První fáze má být v provozu nejpozději v roce 2029.
KGHM loni představila ambiciózní plán redukce emisí skleníkových plynů. „KGHM je hrdá na to, že spustila stoprocentně bezemisní energetický projekt a potvrdila tím svůj závazek v oblasti dekarbonizace. Technologie SMR zvýší nákladovou efektivitu společnosti a přispěje k transformaci polské energetiky,“ uvedl v tiskové zprávě prezident společnosti KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
Nejedná se přitom o první podobný projekt u severních sousedů. Dva nejbohatší polští byznysmeni Zygmunt Solorz-Żak a Michał Sołowow budou podle dohody z loňského září společně investovat do stavby varných reaktorů BWRX-300 o elektrickém výkonu 300 megawattů od konsorcia GE Hitachi. Preferovanou lokalitou je uhelná elektrárna Patnów u města Konin ve středním Polsku. Vyrůst zde mají čtyři reaktory, možná až šest, což v součtu představuje instalovaný výkon 1200 až 1800 megawattů.
Vedle malých reaktorů by v Polsku měly vzniknout i ty velké. Aspoň si to přeje polská vláda, která od roku 2009 chystá plány na stavbu první tamní jaderné elektrárny. Preferovaným dodavatelem technologie je americký Westinghouse, který by mohl v zemi postavit až šest bloků s reaktory typu AP1000. Méně nadšené než vláda jsou do jaderného dobrodružství polské energetické společnosti včetně té největší – PGE.
Profily firem NuScale a KGHM
NuScale Power se sídlem v Portlandu v Oregonu vyvinul malý modulární reaktor, původně o elektrickém výkonu 60 megawattů, což později navýšil na 77 MW. Mezi jeho výhody patří to, že jednotlivé díly (moduly) lze snadno převést na místo určení po silnici nebo po železnici. Tyto malé reaktory lze sdružit do celků o čtyřech, šesti či dvanácti jednotkách. NuScale Power již má od amerického regulátora NRC licenci designu reaktoru. První elektrárnu chce postavit ve státě Idaho, projekt však již nabral zhruba tříleté zpoždění.
KGHM Polska Miedź se historicky zaměřuje na těžbu mědi a stříbra z ložisek na jihozápadě Polska včetně následného zpracování kovů. V současné době těží také v USA, Kanadě a v Chile. Za rok 2020 tato firemní skupina vykázala tržby 23,6 miliardy zlotých (138 miliard Kč) a čistý zisk 1,8 miliardy zlotých (10,5 miliardy Kč). Akcie KGHM patří mezi nejvíce obchodované tituly na varšavské burze. Největším akcionářem zůstává polský stát s podílem 31,8 procenta.
David Tramba