Policie zasahuje kvůli dohodám s externisty na středočeském úřadě

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahují na středočeském krajském úřadě, uvedl dnes server SeznamZprávy.cz. Informaci ČTK potvrdil ředitel krajského úřadu Jiří Holub s tím, že hejtmanství poskytuje policii maximální součinnost. Policisté prověřují pracovní smlouvy s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil za externí služby údajně pět milionů korun ročně.

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v souvislosti se zásahem na středočeském krajském úřadě ČTK pouze sdělil, že policisté „provádí úkony trestního řízení“. Více informací podle něj nebude útvar v tuto chvíli poskytovat.

„Probíhá tady šetření policie a krajský úřad poskytuje maximální součinnost ve věci šetření. Další jakékoliv vyjádření není možné v této věci dále řešit,“ řekl ČTK Holub.

Web v dubnu informoval, že kraj si najímal externisty na služby běžně zajišťované úředníky. Hejtmanství to odůvodnilo tím, že odešli klíčoví zaměstnanci a chyběly pracovní síly. Odbor interního auditu následně prověřil dohody o provedení práce a pracovní činnosti od roku 2017 do současnosti a dospěl k závěru, že úřad uzavíral pracovní smlouvy s externisty v souladu s platnými normami.

Podle zjištění serveru krajský úřad externě zaměstnal přes 30 lidí. Hejtmanství už dříve uvedlo, že smlouvy s nimi nelze zveřejnit bez souhlasu pracovníků, jejich souhlasy se ale nepodařilo získat.

ČTK