INZERCE

Bayraktar TB2. Foto: Baykar Makina

Poláci letos získají turecké drony Bayraktar a protiletadlové Patrioty. Příští rok je doplní americké rakety HIMARS

Polská armáda bude letos vybavena bezpilotními letouny Bayraktar TB2, uvedl dnes polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Doplnil, že příští rok Polsko obdrží rakety HIMARS a letos dorazí i první baterie systému Patriot. „Naším cílem je, aby polská armáda čítala 300 tisíc vojáků,“ konstatoval dodal Mariusz Blaszczak.

Polský ministr národní obrany Mariusz Blaszczak zahájil v pondělí na Akademii vojenského umění ve Varšavě konferenci s názvem „Zákon o obraně vlasti – nová síla polské armády“.

„Polskou armádu přezbrojíme, vybavíme ji nejmodernějším vybavením, nejmodernějšími zbraněmi, ale také ji početně zvýšíme,“ uvedl Blaszczak.

„Naším cílem je mít v polské armádě 300 000 vojáků, 250 000 vojáků operačních sil, profesionálních vojáků a 50 000 vojáků sil územní obrany,“ doplnil šéf ministerstva obrany.

Bayraktar – 27 hodin ve vzduchu

Blaszczak podle televize TVN 24 zkonstatoval, že válka, která probíhá za polskou východní hranicí na Ukrajině, ukazuje, že směry vývoje polských ozbrojených sil jsou správné.

„Měli jsme pravdu, pokud jde o tento typ výzbroje, i v tom, že polská armáda musí být početnější než nyní. To vše dokazuje pozorování války, která probíhá za naší východní hranicí,“ řekl dále ministr.

Bezpilotní letouny Bayraktar TB2 budou polské armádě dodány ještě letos. Blaszczak doplnil, že letos Polsko získá první baterie systému Patriot a příští rok obdrží rakety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System – pozn. red.).

„To jsou úkoly, které můžeme plnit díky zákonu (o obraně vlasti), díky finančnímu mechanismu, který je v tomto zákoně obsažen,“ vysvětlil šéf ministerstva obrany.

„Systém budeme samozřejmě rozvíjet, budeme postupně budovat vrstvy protivzdušné obrany,“ dodal.

Rakety M142 HIMARS z výzbroje americké Národní gardy. Foto: Wyoming National Guard

Výrobce Bayraktar TB2 Baykar již oznámil, že příští rok začne vyrábět novou generaci dronů pod názvem Bayraktar Kızılelma. Očekává se, že nové stroje budou ještě účinnější, budou létat dál a výš a nepřítel je hůře odhalí.

Turecké drony jsou poháněny pístovým motorem o výkonu 100 koní a vrtule je umístěna vzadu. TB2 má dolet přibližně 150 kilometrů, dokáže vystoupat až do výšky osmi tisíc metrů a ve vzduchu vydrží až 27 hodin. Avionika pomáhá manévrovat se strojem i v případě, že selže komunikace s osobou, která dron ovládá.

Bayraktar TB2 je použitelný jako průzkumný dron, což je důvod, pro který byl původně vyvinut, ale může být nasazen i v bojových situacích – může nést až čtyři laserem naváděné bomby. Prototypy těchto strojů byly zalétány v roce 2014 a nyní již kromě ukrajinské armády slouží také v Kataru, Ázerbájdžánu, Maroku nebo Libyi.

(hrb)