Podezřelé vládní činitele bude prověřovat právník Uher, vystřídá Kněžínka

Vláda pravděpodobně vybere právníka Dušana Uhera coby prošetřovatele, který bude prověřovat podezření ze spáchání protiprávního jednání členů vlády a dalších vysoce postavených činitelů. Funkce odpovídá služebnímu zákonu a nařízení vlády. Uher vystřídá dosavadního hlavního prošetřovatele, současného ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

Na Uherovi se shodlo Ministerstvo vnitra a Úřad vlády. Právník a úředník dosud působí jako ředitele odboru kompatibility Úřadu vlády a předseda pracovní komise Legislativní rady vlády pro veřejné právo. „Dle nominace Úřadu vlády České republiky byl vybrán jako kandidát vhodný zejména z hlediska morálních předpokladů a společenského kreditu. Jako prošetřovatel určený vládou bude mít povinnost přijímat oznámení a prošetřovat v nich obsažená podezření, pokud se budou týkat osob nařízením vlády určených, a bude plnit další úkoly spojené s prošetřováním, jak je uvádí nařízení vlády,“ uvádí předkládací zpráva, kterou má Česká justice k dispozici.

Mgr. Dušan Uher

Hlavní prošetřovatel by měl přijímat oznámení a prošetřovat podezření na nekalé praktiky svých nadřízených nebo spolupracovníků. Na starosti tedy bude mít whistleblowing týkající se členů vlády, náměstka ministra vnitra pro státní službu, vedoucího ústředního správního úřadu nebo prošetřovatele určeného náměstkem ministra vnitra pro státní službu nebo vedoucím ústředního správního úřadu. V praxi to tedy znamená, že bude-li mít úředník ministerstva financí podezření na korupční jednání ministryně Aleny Schillerové, bude to hlásit právě Uherovi. Podobně to platí pro všechny výše jmenované vedoucí úředníky.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(epa)