Čtvrtek, 24. června, 2021

Podepsáno. PPF získá výměnou za Air Bank a Home Credit majoritu v Monetě

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Finanční skupina PPF má na dosah ovládnutí banky Moneta. Podle uzavřené rámcové smlouvy navýší PPF svůj podíl v Monetě na více než 55 procent tím, že vymění své firmy – Air Bank, český a slovenský Home Credit a Benxy – za nově vydané akcie. Podmínky jsou nyní z pohledu akcionářů Monety o něco výhodnější, ale nadále zůstává otázka, zda se jim transakce vyplatí.

Pokud se podaří transakci dotáhnout, vznikne silná finanční skupina, která bude soupeřit s Komerční bankou o třetí místo na českém bankovním trhu. Čistý zisk sloučené skupiny by měl podle vedení Monety v roce 2025 dosáhnout 9,5 miliardy korun. „I díky tomu vedení společnosti Moneta věří, že potenciální přínosy plynoucí z této obchodní příležitosti převažují nad inherentními riziky a povedou k vytvoření šampiona českého retailového bankovního trhu,“ uvedla Moneta v oznámení v rámci informační povinnosti.

Moneta zaplatí skupině PPF za převzetí Air Bank, českého a slovenského Home Credit a poskytovatele peer-to-peer půjček Benxy (obchodní značka Zonky) celkem 25,9 miliardy korun. Jen jednu desetinu uhradí v hotovosti, zbývajících 23,3 miliardy korun uhradí na české poměry netradičním způsobem – emisí nových akcií. Transakci a její podmínky musejí schválit akcionáři na mimořádné valné hromadě plánované na červen. Pro fúzi musí hlasovat majitelé nejméně 75 procent akcií. Zdaleka ne všichni jsou z této transakce nadšeni, proti je například aktivistický fond Petrus Advisers.

Jak upozornil analytik Fio banky Tomáš Hrabánek, oproti původnímu návrhu z konce ledna došlo k mírné úpravě ceny a způsobu vypořádání. Zatímco podle původního návrhu měla být fúze vypořádána pouze výměnou akcií, současný návrh počítá i s částečným peněžním plněním. Zatímco původní návrh oceňoval Monetu a aktiva kolem Air Bank v poměru 60,3 : 39,7 procenta, ze současného návrhu vyplývá směnný poměr 61,2 : 38,8 procenta, který je výhodnější pro akcionáře Monety.

Před riziky z pohledu akcionářů Monety varoval Tomáš Hrabánek již v únoru. Upozornil tehdy, že z celkových aktiv Air Bank tvořily pohledávky nakoupené od spřízněných osob – tedy hlavně od českého a slovenského Home Creditu – 55,3 miliardy korun. „Jak je zřejmé z výročních zpráv Home Credit CZ a SK za 2019 a 2018, pozitivního výsledku hospodaření obě tyto společnosti dosahují právě díky jednorázovým prodejům úvěrových pohledávek spřízněným stranám,“ uvedl Hrabánek.

Jistou nervozitu na trhu odráží také kurz akcií Moneta Money bank na pražské burze. Na konci dubna se jedna akcie obchodovala za 80 korun, v prvních květnových dnech nastal pád až na hodnotu 75 korun. Dnes po otevření burzy došlo k růstu na 76,50 koruny za akcii.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter