INZERCE

Vizualizace nového nábytku pro pardubickou radnici. Foto: zadávací dokumentace

Pardubičtí radní si pořídí atypický nábytek za 2,2 milionu

Nové vedení pardubické radnice v čele s primátorem Martinem Charvátem (ANO) se může těšit na nový atypický nábytek. Primátorský stůl bude dokonce zdobit stylizovaná podoba symbolu města – koně.

Téměř 2,3 milionu bez DPH hodlá utratit vedení radnice Pardubic za vybavení kanceláří atypickým nábytkem v budově historické radnice. Návrh připravil architektonický ateliér Mixage. Podle zveřejněných vizualizací by primátorský stůl, za nímž bude sedávat Martin Charvát (ANO), který je v čele Pardubic druhé funkční období, měl ozdobit stylizovaný symbol města – koně.

 

„Pro interiéry byl navržen atypický dýhovaný nábytek, který je doplněn o typizovaný sedací mobiliář, který je také součástí dokumentace. Záměrem designu nového vybavení bylo vytvořit specifické solítérní kusy nábytku, které by byly navzájem sjednoceny použitými materiály, tvarem i jemným detailem,“ uvádí se v podkladech pro dodavatele, které vypracovala architektonická a grafická kancelář Mixage.

Podle architektů jednotlivé kusy atypického nábytku pojí společný prvek nožiček ve světle šedé barvě tak, aby bylo dosaženo odlehčení nábytku. „Tvar nohou může vzdáleně připomínat detaily historických interiérů. V tomto nejsou výjimkou ani kuchyňské linky. Záměrem bylo vytvořit kuchyňku, která by nevyčnívala z designu ostatního nábytku a v interiéru by byla spíše součástí celku a prvoplánově neprezentovala zažité kuchyňské tvarosloví,“ píší architekti v podkladech.

Jednotlivé místnosti s novým nábytkem lze rozdělit na kanceláře sekretářek, kanceláře náměstků – široké, kanceláře náměstků – úzké, kancelář primátora a salonek primátora. Sekretariáty jsou vybaveny dvěma pracovními stoly, na které navazují menší jednací stoly, dále dvěma nižšími komodami s odkládací policí, šatní skříní a kuchyňkou. Sekretariáty jsou doplněny o sedací mobiliář pro čekající návštěvy. Nejprostornějšími místnostmi jsou kanceláře náměstků na okrajích jižního křídla. Kanceláře jsou vybaveny kancelářským stolem, na něj navazujícím jednacím stolem, nižšími komodami a neformálním posezením s křesílky, konferenčním stolkem a stojací lampou. Šatní skříň, respektive rámový stojan na kabáty a obleky, je umístěn ve špaletě dveří do chodby, které jsou využívány pouze příležitostně. Díky tomuto umístění nemusí být v kanceláři vysoká a hluboká skříň. Druhým typem kanceláří jsou úzké podlouhlé místnosti s balkony s francouzskými okny. Rozmístění mobiliáře je ponecháno dle původní dispozice. Na kancelářské stoly navazují stoly jednací a v zadní části místnosti je umístěno neformální sezení s lampou. Za tímto sezením je umístěna nízká a vysoká komoda.

„Zcela atypickou kanceláří je kancelář primátora, která disponuje rozdílným designem nábytku působícím solidním a možná trochu usazenějším dojem. Mobiliář je navržen z tmavé ořechové dýhy kontrastující se světlejším dekorem dřevěné podlahy. Tmavé dřevo nábytku je navíc doplněno jemnými detaily z mosazi, které navazují na materiál klik dveří a oken a dávají nábytku nádech exkluzivity. Stůl se symbolem koně je umístěn v dominantním postavení celé místnosti. Výrazné umístění stolu je umocněno nízkou, dlouhou komodou nacházející se za stolem primátora. Nad ní je na stěně umístěn dekorativní reliéf z původní kanceláře. Místnost je dále vybavena jednacím stolem a neformálním sezením s křesílky. Kancelář primátora je opatřena dekorativním reliéfním stropem se střední rozetou. Mezi sekretariátem a kanceláří primátora se nachází čekací salonek křesly a pohovkou. Tato, původně úzká místnost obohacená o krásný reliéfní strop s rozetou navazující na reliéf v kanceláři primátora, byla v průběhu rasu rozdělena sádrokartonovou příčkou na dva rozdílné provozy, kuchyňský kout a salonek. Ornament stropu byl tak bohužel necitlivě přerušen zmiňovanou příčkou. Z tohoto důvodu byla námi navržena nová sádrokartonová dělící příčka, která by byla v horní části tvořena pásem skla. Díky tomuto kroku se čekajícím osobám naskytne možnost shlédnout strop v celém jeho rozsahu,“ píší architekti.

Původně byl navržen trochu jiný nábytek. „Odkryté historické malby, někdy i velmi tmavých odstínů, poukázaly na nutnost změny barvy vnitřních stran oken a dveří. Nevhodná bílá barva byla nahrazena světlejším šedým odstínem. Nedílnou součástí interiérů byly i změny koncových prvků jednotlivých profesí,“ píše se v materiálu.

„Výraznou částí interiéru jsou závěsná segmentová svítidla, jejichž umístění je také specifikováno  prováděcí dokumentací. K ostrým tvarům kanceláří jsme zvolili kontrastní oválná svítidla, která jsou seskládána z jednotlivých segmentů. Výjimkou je kancelář A211, kam jsme navrhli dvě tenká liniová svítidla osazená do zrcadel klenbového stropu. Druhou místností s rozdílným typem svítidla je salonek primátora, kde je díky rozdílné velikosti místnosti použito menší kruhové svítidlo. Problematickým a rušivým elementem interiéru jsou nevzhledné klimatizační jednotky. Jednotky navrhujeme skrýt kovovým (měděným) pláštěm s vyfrézovanými detaily. Kryty klimatizačních jednotek svým tvarem navazují na zaoblený tvar garnýží,“ dodávají architekti.

Podle nich bylo záměrem designu nového vybavení vytvořit specifické solítérní kusy nábytku, které by byly navzájem sjednoceny použitými materiály, tvarem i jemným detailem.

V průběhu rekonstrukce byly postupně odkrývány historické malby, které se staly jedním z inspiračních zdrojů interiéru, a které vytvořily základní barevný rámec nových interiérů. Fragmentální pozůstatky historické malby budou skryty pro další generace novými jemně šedými malbami s bílými linkami, které budou odkazem na původní dekorativní malby s pásky a šálami. Prostorům se navrací dřevěná podlaha, která je tvořena masivními dubovými parketovými vlysy seskládanými do rybinového vzoru. Parkety jsou ošetřeny matným lakem světlejšího odstínu..

Jednotlivé kusy atypického nábytku pojí společný prvek nožiček ve světle šedé barvě tak, aby bylo dosaženo odlehčení nábytku. Tvar nohou může vzdáleně připomínat detaily historických interiérů. „V tomto nejsou výjimkou ani kuchyňské linky. Záměrem bylo vytvořit kuchyňku, která by nevyčnívala z designu ostatního nábytku a v interiéru by byla spíše součástí celku a prvoplánově neprezentovala zažité kuchyňské tvarosloví,“ dodávají architekti.

Sekretariát primátora nábytkem navazuje na ostatní sekretariáty. Rozdíl je v umístění kuchyňky, která tvoří samostatnou místnost. Dveře do kuchyňky byly vytvořeny po rozdělení místnosti na kuchyňku a salonek a mají rozdílnou velikost než dveře do kanceláří. Pro eliminaci rušivého dojmu jsme navrhli dveře otočit směrem do kuchyňky a osadit dveře se skrytou zárubní, které mají možnost povrchové úpravy. Dveře by tak byly opatřeny dekorem okolní omítky a přemalovány jemnými proužky.

Zájemci o dodávku popsaného nábytku se mohou přihlásit do 23. ledna.

Jiří Reichl