Pátek, 20. května, 2022

Padla další pokuta za lumpárny na energetickém trhu. Zelená elektřina má zaplatit 250 tisíc

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Energetický regulační úřad pravomocně udělil pokutu 250 tisíc korun společnosti Zelená elektřina, která navazuje na činnost neblaze proslulého dodavatele elektřiny a plynu Stabil Energy. Právě sporných převodů zákazníků ze Stabil Energy na Zelenou elektřinu se pokuta částečně týká. Případ se týká událostí před více než dvěma lety, pokuta za ně však padla až letos.

Jak se lze dočíst ve zveřejněném rozhodnutí ERÚ, Zelená elektřina v pěti případech požadovala po správci energetického trhu OTE, aby na ni převedl konkrétní odběrná místa. Stalo se tak navzdory faktu, že dodavatel neměl se zákazníky uzavřenou právoplatnou smlouvu. Za odchod se Zelená elektřina následně nejmenovanému zákazníkovi pomstila: nahlásila ho jako neplatiče (bez ohledu na to, že řádně platil za energie u svého dodavatele). Rozvodné podniky poškozeného odběratele na konci roku 2019 dočasně odpojily od dodávky elektrické energie a zemního plynu.

Zdrojem problému byl převod 2155 odběrných míst na elektrickou energii a 2916 odběrných míst na zemní plyn ze společnosti Stabil Energy na Zelenou elektřinu, k němuž došlo k 1. srpnu 2019. Problém vznikl tím, že do převodu byli zahrnutí i zákazníci, kteří smlouvu se Stabil Energy vypověděli a v té době přecházeli k jinému dodavateli. Zelená elektřina se tím podle ERÚ dopustila agresivní obchodní praktiky, za což jí v červenci udělil 250tisícovou pokutu. Informaci o udělené pokutě však zveřejnil až v tomto týdnu.

Malé pokuty pro malé dodavatele

ERÚ již za podobná porušení zákona udělil několik pokut. V říjnu padla pokuta (zveřejněná však až v minulých dnech) ve výši 85 tisíc korun. Zaplatit ji má firma Energie s Rozumem. Nejmenované zákaznici totiž v loňském roce odmítla ukončit smlouvy o odběru elektrické energie a zemního plynu a místo toho je automaticky prodloužila o dalších 24 měsíců.

Ve stejné době ERÚ udělil pokutu 60 tisíc korun také dodavateli Energie napřímo (opět zveřejněno až v tomto týdnu). Také v tomto případě trest padl za vystavení faktury na dodávky energií i v době, když už byl odběratel vedený u jiného dodavatele.

V září úřad informoval o pokutě 300 tisíc korun společnosti AZ Energies, taktéž za agresivní obchodní praktiky. AZ Energies totiž po jedenácti zákaznících požadovala platby za sdružené služby dodávky elektřiny nebo plynu, které si však dotčení spotřebitelé neobjednali. Stejně tak pokutovaná firma vyzvala správce energetického trhu OTE, aby jejich odběrná místa převedl na AZ Energies.

V polovině roku regulátor informoval o pokutě ve výši 75 tisíc korun, kterou dostala Česká Regionální Energetika. Podle zjištění ERÚ k sobě převáděla odběratele elektřiny a plynu bez jejich souhlasu a následně po nich agresivním způsobem požadovala zálohové platby za energie. Pokutované skutky se odehrály většinou již v roce 2017, avšak ERÚ se k řešení případu dostal až loni.

Statutárním ředitelem České Regionální Energetiky byl do dubnu roku 2017 Tomáš Zabloudil; byl též jediným majitelem, dnes už vlastnictví firmy nejasné. Zabloudil je na trhu s elektřinou a plynem poměrně aktivní. Podle výpisu z obchodního rejstříku se objevuje jako jednatel či vlastník společností Stabil Energy, Moravská plynárenská, Zelená elektřina, Energie na doma a Lidová energie.

Nejhorší dodavatel energií? Zřejmě Stabil Energy

Mediálně „proslavená“ je hlavně firma Stabil Energy, která drží několik neslavných prvenství. Například dostala zatím největší pokuty od ERÚ. Nejprve v dubnu 2018 dostala za prohřešky proti zákonu o ochraně spotřebitele a energetickému zákonu dvoumilionovou pokutu, v únoru 2019 následovala pokuta ve výši čtyř milionů korun, a to hlavně za převádění zákazníků k této firmě bez jejich vědomí a souhlasu.

Prodejci Stabil Energy podle zjištění ERÚ kontaktovali zákazníky po telefonu a za uzavření smlouvy považovali jakoukoli reakci osloveného. Převedli k sobě i člověka, který hovor ukončil větou „Musím se ještě rozmyslet.“ A dokonce i toho, který na nabídku reagoval slovy: „To je zase nějaká vychcávka, tohleto.“ Nevyžádanému převodu neunikli ani vážně nemocní lidé či neslyšící stařenka.

Stabil Energy má ještě další svérázné prvenství. Jedná se o zatím jediného dodavatele elektrické energie a plynu, kterému ERÚ pravomocně zrušil licenci s ohledem na ochranu zákazníků. Stalo se tak v lednu loňského roku. Svůj zákaznický kmen však Stabil Energy stihla již v létě 2019 převést na v úvodu zmíněnou firmu Zelená elektřina.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter