INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Padělaných peněz je méně. Mezi falešnými bankovkami vede dvoutisícikoruna

Loni bylo na našem území zadrženo tisíc kusů padělaných či pozměněných bankovek a mincí. Přestože počet odhalených padělků opět mírně poklesl, jejich hodnota se meziročně zvýšila o sto tisíc. Nejčastěji padělanou bankovkou byla ta dvoutisícikorunová. Na deset tisíc obyvatel připadá zhruba jeden padělek českých bankovek.

V České republice se loni zadrželo celkem 1002 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí za téměř 1,3 miliardy korun. Přestože se objem oběživa každoročně zvyšuje a loni překonal rekordní hranici 700 miliard korun, množství falešných bankovek a mincí je v posledních letech stabilně nízký. Uvedla to Česká národní banka.

„Také v roce 2020 pokračoval trend z posledních let, kdy počet padělků zadržených v České republice setrvale klesá. Opět se tak mimo jiné potvrzuje, že ochranné prvky českých platidel patří ke světové špičce. Přesto bychom při přijímání bankovek a mincí neměli rezignovat na jejich kontrolu,“ uvedl člen bankovní rady, dohlížející na sekci peněžní Oldřich Dědek.

Inkoustové i tonerové tiskárny

Nejčastěji se loni padělala dvoutisícikorunová bankovka. Většinu bankovek si padělatelé vytiskli na inkoustových tiskárnách. V roce 2020 šlo o 621 kusů, což je 62 procent více než v předchozím období.

Za pomoci tonerových tiskáren si padělatelé zhotovili 366 kusů. Oproti roku 2019 jde o 233 kusů více. Zadržené bankovky byly na pětistupňové škále nejčastěji hodnoceny čtvrtým stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“. Takové padělky tak nemají ochranné prvky většinou vůbec, nebo jsou napodobeny jen velmi jednoduše.

Vede Náchod a Praha

Nejvíce padělaných peněz, celkem 301 kusů, bylo loni zadrženo v Náchodě. Hned za ním byla Praha s 201 odhalenými kusy. Přímo v oběhu se loni podařilo odhalit 616 kusů padělků, ze Policie zachytila o 372 kusů.

V případě eurových bankovek bylo loni odhaleno o 282 kusů méně než v roce 2019, celkem tedy 325 kusů. Pokles bylo možné zaznamenat také u dolarových bankovek. Těch se loni zadrželo 26.

„Po zahrnutí zahraničních měn činil loňský počet zadržených padělků 1 389 kusů, to je o 439 méně než v roce 2019. Jedná se o šestý meziroční pokles v řadě. Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2020 na našem území zadrženo 387 kusů, což je o 427 kusů méně než v předchozím roce. Jejich hodnota v přepočtu podle kurzovního lístku z 31. prosince 2020 činila téměř 690 tisíc korun,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová.

700 miliard korun v oběhu

Podle ní se loni počet padělků snížil i přesto, že došlo k mimořádnému nárůstu hodnoty oběživa, a to i v souvislosti s „covidovými“ vládními opatřeními. Za rekordním nárůstem oběživa na hodnotu přes 700 miliard korun tak stojí dva hlavní důvody: „Někteří obyvatelé si na začátku jarní karantény vytvořili finanční rezervu v hotovosti pro případ neočekávaných událostí, ale uzavření většiny obchodů a provozoven služeb jim neumožnilo tuto hotovost plně využít k placení. Také někteří podnikatelé jako v každé složité době drželi více hotovost než v běžném období,“ uzavírá Markéta Fišerová.

pdm