INZERCE

Vypouštění emisí není v Evropě jen tak. Platit za ně musejí elektrárny, teplárny i těžký průmysl. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Osud oceláren visel na tenkém drátku. Průmyslníci své úlevy v Bruselu těsně uhájili

Majitelé i zaměstnanci evropských oceláren, rafinerií a cementáren mají důvod k oslavě. Evropský parlament – ale jen těsně o několik hlasů – zamítl návrh na ukončení přídělu bezplatných emisních povolenek zmíněným oborům průmyslu. Naopak záměr uvalit na emisně náročné komodity dovezené ze zemí mimo Evropskou unii uhlíkové clo dál zůstává ve hře.


Ostře sledované hlasování se odehrálo v úterý 9. března ve večerních hodinách. Celkem 334 poslanců Evropského parlamentu hlasovalo pro zachování bezplatných povolenek pro těžký průmysl, naopak 329 bylo proti tomu a 23 se zdrželo hlasování. Zatímco strany nalevo od středu hlasovaly většinou pro ukončení úlevy, pravicovější část politického spektra hlasovala ve prospěch průmyslu.

Jak uvedl web Euractiv.com, který dění v Bruselu sleduje, europoslance před hlasováním oslovilo například sdružení ocelářského průmyslu Eurofer, asociace chemického průmyslu CEFIC, svaz producentů cementu Cembureau či výrobci hnojiv sdružení pod Fertilizers Europe. Podle zástupců průmyslu může plánované uhlíkové clo „koexistovat spolu se současným systémem bezplatných povolenek.“ Cena povolenky na burzách v posledních měsících prudce roste a blíží se hranici 40 eur za tunu.

Naopak europoslanec Mikuláš Peksa je toho názoru, že se zavedením uhlíkového měly úlevy pro těžký průmysl skončit. „Europoslanci, včetně většiny těch českých, ale prosadili, že tuto nesmyslnou výhodu, která ztrácí smysl, budou i nadále některá odvětví mít. To je podle mě přílišný protekcionismus evropských firem, který navíc nepovede k faktickému snížení emisí,“ tvrdí Peksa z České pirátské strany.

Pozornost se nyní přesouvá k návrhu na zavedení uhlíkového cla. Konkrétní znění má předložit Evropská komise v červnu spolu s balíkem legislativních opatření zaměřených na 55procentní redukci emisí skleníkových plynů do roku 2030. Evropští výrobci oceli, cementu a chemikálií dnes čelí levnější konkurenci, která v zemích mimo EU nemusí za emise platit. Na druhou stranu se objevují obavy, že uhlíkové clo rozpoutá obchodní válku, která poškodí evropské exportéry na klíčových amerických a asijských trzích.

Předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban zmiňuje ještě jedno možné řešení, o kterém se v posledních týdnech hovoří. Místo uhlíkového cla a povolenek pro průmysl by Evropská unie mohla zavést na emisně náročné produkty spotřební daň. Díky zdanění spotřeby by byl dopad daně stejný bez ohledu na to, kde byla konkrétní tuna oceli či cementu vyrobena. České ocelárny přitom prošly loňskou koronakrizí celkem hladce a letos očekávají nárůst produkce.

David Tramba