INZERCE

OPEC: Nadbytek ropy na trhu je největší za poslední dekádu

Nadbytek ropy na světovém trhu je podle OPECu největší od začátku roku 2009, kdy se naplno projevily dopady finanční krize.

Nadbytek ropy na světovém trhu, který se vytvořil díky zvýšené světové produkci, je největší za posledních deset let. S odkazem na Organizaci zemí vyvážejících ropu o tom informovala agentura Bloomberg.

Zásoby ropy v rozvinutých zemích jsou o 210 milionů barelů větší, než činí pětiletý průměr. Dostaly se tak na úroveň, která je srovnatelná s tou ze začátku roku 2009, kdy se začaly naplno projevovat dopady propuknutí světové finanční krize. Snižující se těžba v zemích mimo OPEC a zvýšená poptávka v souvislosti s příchodem zimy by tak mohly napomoci zmírnit současný převis nabídky ropy na trhu.

Země OPEC snížily v říjnu těžbu o 256,5 tisíce barelů denně na 31,38 milionů barelů denně. Největší pokles těžby zaznamenal Irák, jehož denní produkce propadla o 195,4 tisíc barelů na 4 miliony barelů. Těžba Saudské Arábie poklesla jen o 72 tisíc barelů na 10,1 milionů barelů denně.

Ministři členských zemí OPEC se sejdou 4. prosince ve Vídni, kde budou diskutovat o dalším postupu. Některé země, jako například Venezuela, doporučují, aby organizace OPEC změnila současnou strategii tak, aby došlo k cenovému zotavení. Generální tajemník OPEC El-Badri v pondělí prohlásil, že poptávka a nabídka na světovém trhu s ropou jsou na cestě k vyrovnání. K němu by prý mělo dojít během příštího roku.

Venezuela však není zdaleka jedinou zemí, která je aktuálními nízkými cenami ropy postižena. Na levnou ropu velmi doplácí také ruská ekonomika. Její HDP až z 30 % nějak souvisí s těžbou ropy nebo zemního plynu. Podle serveru Marketwatch.com téměř 70 % exportu v roce 2013 obstaral vývoz ropy a zemního plynu.

Také Norsko pociťuje dopady levné ropy.

Ruská ekonomika tak i díky mohutnému propadu cen těchto dvou strategických surovin v tomto roce poklesne zřejmě o více než 4 %. Poslední data ukazují, že pokles HDP se mírně zpomaluje (meziroční pokles ve třetím čtvrtletí byl menší, než ve druhém), přesto však klesají investice i maloobchodní tržby. Dopisovatel agentury Bloomberg Leonid Bershidsky varuje, že Rusko by nemělo spoléhat jen na ropu.

Rusko je ovšem, zdá se, nepoučitelné. O větší diverzifikaci tvorby HDP se začne hovořit až v momentě, kdy ruská ekonomika začne čelit nějaké krizi. Jakmile však krize pomine a ruská ekonomika ji „nějak ustojí“, Rusko začne opět věřit, že ropa a zemní plyn mu zajistí dlouhodobou prosperitu.

Ačkoli existuje celkem rozšířené přesvědčení, že v příštím roce by se měl trh s ropou zotavit, Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varuje, že převis nabídky ropy nad poptávkou bude pokračovat i v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

-usi-