INZERCE

OECD zhoršuje výhled globální ekonomiky a upozorňuje na rizika

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj zhoršuje letošní výhled globální ekonomiky. Současně upozorňuje na rostoucí rizika.

Podle Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj bude letošní vývoj globální ekonomiky o něco horší, než OECD ještě v listopadu 2015 předpokládala. Podle organizace poroste letos globální hrubý domácí produkt o 3 procenta, což je stejné tempo jako v roce 2015, ale oproti listopadové prognóze je tento odhad o 0,3 procentního bodu nižší. Informovala o tom agentura Bloomberg s odkazem na zprávu, kterou OECD zveřejnila včera.

„Riziko finanční nestability se podstatně zvýšilo,“ varuje OECD. „Některé země rozvíjejících se trhů jsou zranitelné případnými měnovými otřesy a dopady vysokého vnitřního zadlužení,“ dodává ve své zprávě.

Finanční trhy napříč celým světem letos oslabují kvůli obavám o zpomalování globálního růstu v důsledku ochabování čínské ekonomiky stejně jako propadu cen ropy. MSCI index, který měří výnosnost světových akcií, klesl na nejnižší hodnotu za poslední dva roky v důsledku poklesu cen ropy pod 30 dolarů za barel. Předpověď růstu čínského HDP nově počítá s 6,5 procenty letos a 6,2 procent v roce příštím.

Příští týden se mají v čínské Šanghaji sejít ministři financí a centrální bankéři skupiny G-20, a tak jim OECD doporučuje zvážit silnější fiskální stimuly na podporu uvolněné, leč již zřejmě vyčerpané monetární politiky.

„Silnější kolektivní odpověď k podpoře globální poptávky je nutná,“ doporučuje OECD. „Monetární politika nemůže fungovat osamocená. Fiskální politika je dnes v mnoha hlavních ekonomikách nastavena protisměrně. Impuls pro strukturální reformy zeslabil. Všechny tři páky musí být užity aktivně k nastartování silnějšího a setrvalého růstu,“ dodává pařížská organizace.

Mezi významnými ekonomikami je zatím jen Brazílie, která se nachází v recesi. Ta se ale ukazuje daleko hlubší a déletrvající, než se původně předpokládalo. Největší ekonomika Latinské Ameriky se podle OECD letos zmenší o 4 %, zatímco předchozí predikce počítala s propadem jen o 2,8 %. V příštím roce by se brazilská ekonomika měla stabilizovat.

Pro Spojené státy počítá OECD s letošním růstem HDP o 2 procenta a o 2,2 % pro rok 2017. Oproti předchozí předpovědi jde půlprocentní snížení růstu. Podobné snížení růstu predikuje OECD i pro Německo. To by mělo letos růst o 1,3 % a v roce příštím o 1,7 %.

Americká ekonomika podle OECD čelí „´protivětru´ díky sílícímu dolaru, který začíná negativně ovlivňovat exporty, a díky laciné ropě, což tlumí investice do energetiky.“ Levná ropa dopadá negativně také na ekonomiku Kanady, podobně jako na ostatní ekonomiky, které také patří k exportérům ropy a zemního plynu. Pro Kanadu počítá OECD s letošním růstem HDP o 1,4 % a na příští rok má kanadská ekonomika posílit o 2 procenta.

Mezi nejlépe prosperující země má letos patřit Indie, která poroste o 7,4 % a v roce příštím o prakticky shodných 7,3 %. Objem světového obchodu se má zvýšit jen nepatrně a globální inflace by se neměla výrazně odchýlit od trendu, nastoleného v minulých letech.

-usi-