INZERCE

OECD upravuje prognózy globálního růstu směrem dolů

OECD upravuje prognózy globálního hospodářského růstu směrem dolů. Týká se to letošního i příštího roku. Výrazně klesá čínský import.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj upravuje předpovědi globálního hospodářského růstu na letošní a příští rok směrem dolů. Zatímco odhad letošního růstu světového HDP byl snížen z 3 % na 2,9, odhad růstu na rok 2016 byl revidován z 3,6 % na 3,3 %. Zprávu zveřejnil portál Financial Times.

Za zhoršeným ekonomickým výhledem na letošní a příští rok stojí dramatické zpomalení světového obchodu, za nímž stojí zejména Čína a ostatní rozvíjející se trhy. Podobné prognózy zveřejnil také Mezinárodní měnový fond, který zdůraznil, že světová ekonomika poroste nejpomaleji od skončení poslední globální ekonomické recese.

Růst globálního obchodu bude letos nejspíš jen 2%, zatímco v předchozím roce činil 3,4 % a v prvních letech této dekády byl ještě o něco vyšší. Obavy o kondici čínské ekonomiky postihují čínské finanční trhy od léta a dokonce přiměly nejednu centrální banku odložit zvýšení úrokových sazeb.

Zpomalení globální ekonomiky přesně koresponduje s informací, kterou přinesla agentura Reuters přibližně v polovině října. Ta se týkala vývoje čínského zahraničního obchodu. Za zdůraznění stojí zejména pokles čínského importu, který za prvních 9 měsíců letošního roku činil 20 %. Příčinou jsou nízké ceny komodit a slabá domácí poptávka.

Analytici přitom očekávali pokles jen o 15 %, když ke konci srpna činil pokles čínského importu 13,8 %. Celkový obrat zahraničního obchodu Číny, tedy součet exportů a importů se za prvních devět měsíců roku 2015 snížil o 8,1 %.

Neočekávaně výrazný propad čínského importu tak pravděpodobně vyvolá opatření čínské centrální banky, která povedou k ještě většímu rozvolnění monetární politiky a oslabení čínské měny. V této souvislosti lze pak spekulovat o tom, nakolik výrazné bude všeobecně očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA, které má přijít ještě letos v prosinci.

Hospodářský růst Číny odhaduje OECD pro letošní rok na 6,8 % a pro rok 2016 jen 6,5 %. Odhad pro příští rok zůstává oproti předchozím predikcím beze změny.

-usi-