INZERCE

Dovolená. Roamin. Telefonování. Ilustrační foto: Fotka od Free-Photos z Pixabay

Ode dneška je volání po EU maximálně za 6 Kč/min

Zatímco ze zahraničí domů již voláme bez příplatků, v opačném směru zůstávaly ceny neúměrně vysoké. V případě oblíbeného Chorvatska to mohlo být až 25 korun za minutu. Změny, které přijala Evropská unie, stanovují maximální ceny na 6 Kč/min. Iniciovala je česká eurosposlankyně Dita Charanzová (ANO).

Dosud naskakovaly relativně vysoké částky klientům telefonních operátorů při volání do zahraničí na zahraniční číslo. Po červnovém odhlasování Kodexu elektronických komunikací o kterém nakonec musel vyjednávat trialog je tomu konec. A to od dnešního dne. Maximální cena za volání po EU bude 6 korun za minutu. S návrhem na omezení přišla česká europoslankyně Dita Charanzová (ANO, ALDE), která vede kandidátku hnutí i do nadcházejících evropských voleb.

„V některých případech nás volaní z domova do EU stále stojí i víc než 30 Kč za minutu. Po zrušení roamingu jsme se tak dostali do absurdní situace, kdy pro jednu vzdálenost platí dvojí cena, zaleží jen, v jakém směru voláte. Z domova do zahraničí nás to paradoxně vyjde násobné dráž, než když voláme ze zahraničí domů,“ vysvětlovala v dubnu Dita Charanzová, proč tento požadavek prosadila do agendy Evropského parlamentu.

Europoslankyně Charanzová chce zrušit příplatky za volání do zahraničí

Proto jsem se rozhodla situaci řešit. Výsledkem je maximální stanovená cena za minutu volání, která po celé EU začne platit od dnešní půlnoci,“ říká Dita Charanzová, která byla jedním ze zpravodajů tzv. Telekomunikačního kodexu, kam se jí právě toto snížení cen podařilo zapracovat a následně vybojovat jak při jednání v evropských institucích, ale i proti tlaku lobby operátorů.


„Zrušením roamingu v roce 2017 jsme zůstali na půli cesty, zatímco ze zahraničí domů již voláme bez příplatků, v opačném směru zůstávaly ceny neúměrně vysoké. Proto jsem se rozhodla situaci řešit. Výsledkem je maximální stanovená cena za minutu volání, která po celé EU začne platit od dnešní půlnoci,“ říká Dita Charanzová, která byla jedním ze zpravodajů tzv. Telekomunikačního kodexu, kam se jí právě toto snížení cen podařilo zapracovat a následně vybojovat jak při jednání v evropských institucích, ale i proti tlaku lobby operátorů.

Levnější volání zažalovali operátoři u evropského soudu

„Nebyl to jednoduchý boj, musela jsem přesvědčovat nejen kolegy v Evropském parlamentu, ale i zástupce Komise, psala jsem dopisy ministrům všech členských zemí apod. Zvláštní kapitolou byli také operátoři, kteří se nevzdali ani poté, co návrh prošel. V březnu letošního roku jej napadly u Evropského soudního dvora dva největší evropští operátoři, a to španělská Telefónica a německý Deutsche Telekom. Na tvrdý odpor operátorů jsem ale narážela v průběhu celého projednávání svého návrhu, operátoři odmítali přistoupit na snížení cen, byť si za volání do zahraničí účtují i stonásobky svých skutečných nákladů,“ komentuje poslední vývoj Dita Charanzová.

Stanovení cen a dohled nad dodržováním trhu

 

Stejné nařízení stanoví i maximální cenu SMS, a to na zhruba dvě koruny. Stropy jsou stanoveny v eurech (0,19 EUR/ min, resp. 0,06 EUR za SMS bez DPH) a pro země mimo eurozónu se budou přepočítávat dle aktuálního kurzu Evropské centrální banky a každoročně aktualizovat. Materiál umožňuje operátorům i nadále nabízet různé marketingové balíčky pro volání doma i do zahraničí. „Zákazník ale bude mít možnost přejít na stanovený zastropovaný tarif, pokud to pro něj bude výhodnější, a to bez jakéhokoli poplatku,“ vysvětluje Dita Charanzová. Dohled nad stanovenými podmínkami budou mít národní regulátoři trhu. Sankce za případné porušení daných podmínek si stanovuje každý členský stát sám.

Jiří Reichl